Ceki Çan Azərbaycanla bağlı danışdı - FOTO
Macəra janrında çəkilən "Tanrının yaraqları: Ultimatum" filminin beynəlxalq yaradıcı heyəti Azərbaycanın paytaxtı Bakıda çəkilişlərin növbəti mərhələsinə başlayıb.
Median.Az Mədəniyyət Nazirliyinə istinadən xəbər verir ki, Bakıdakı çəkilişlərin başlanmasına ənənəvi qaydada xüsusi kino boşqabının sındırılması mərasimi ilə start verilib. Bu mərasim yeni çəkiliş mərhələsinin uğurlu başlanğıcının simvolu hesab olunur.
Filmin süjetinin mərkəzində "Asiya şahini"nin yeni missiyası dayanır. O, uğrunda 20 milyon dollardan çox mükafat elan edilmiş qədim Tumar artefaktını tapmalıdır.
Filmin çəkilişləri eyni vaxtda bir neçə dövlətin ərazisində aparılır. Layihə müxtəlif ölkələrdən olan aktyorları və kino mütəxəssislərini bir araya gətirən beynəlxalq komanda tərəfindən həyata keçirilir. Filmin istehsalı üçün ilk dəfə Qazaxıstan və Çinin kino komandaları bir araya gəliblər.
"Ultimatum" artıq kulta çevrilmiş "Tanrının yaraqları" franşizasının dördüncü filmidir. Baş rolu məşhur aktyor Ceki Çan ifa edir. Aktyor yenidən əfsanəvi macərapərəst "Asiya şahini" obrazını canlandırır.
Bakı filmin bədii konsepsiyasına uyğun olaraq çəkiliş məkanı seçilib. Süjetə görə, hekayənin yeni bölümü Xəzər dənizinin ətrafında cərəyan edir. Buna görə də çəkilişlərin növbəti mərhələsi Azərbaycanda keçirilir. Filmin bir sıra əsas səhnələri Bakıdakı müxtəlif məkanlarda lentə alınacaq.
Bu mərhələ Ceki Çan üçün də xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Aktyor ilk dəfə Azərbaycanda filmə çəkilir.
"İndiyədək heç vaxt çəkilmədiyim ölkədə işləmək məni xüsusilə həyəcanlandırır", - deyə Ceki Çan bildirib.
Çəkiliş qrupunun Azərbaycana səfərinin və ölkə ərazisində çəkiliş prosesinin təşkilinə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyi (ARKA) dəstək göstərir.
Filmin istehsal prosesinə müxtəlif kino peşələri üzrə 100-dən çox yerli mütəxəssis cəlb olunub.
"Tanrının yaraqları: Ultimatum" filminin çəkilişləri 2026-cı ilin payızınadək davam edəcək. Filmin premyerasının 2027-ci ildə keçirilməsi planlaşdırılır.

Джеки Чан об Азербайджане: Работа в этой стране вызывает у меня особый трепет - ФОТО
Международная творческая группа фильма "Доспехи Бога: Ультиматум", снятого в жанре приключений, приступила к очередному этапу съёмок в столице Азербайджана.
Старт съёмкам в Баку был дан традиционной церемонией разбивания специальной тарелки. Это считается символом успешного начала нового этапа съёмок.
В центре сюжета фильма - новая миссия "Азиатского ястреба". Он должен найти древний артефакт Тумар, за который объявлено вознаграждение в размере более 20 млн долларов.
Съёмки фильма одновременно ведутся на территории нескольких государств. Проект реализуется международной командой, объединяющей актёров и кинематографистов из разных стран. Впервые для производства фильма объединились съемочные группы Казахстана и Китая.
"Ультиматум" - четвёртый фильм ставшей уже культовой франшизы "Доспехи Бога". Главную роль исполняет знаменитый актёр Джеки Чан. Актёр вновь воплощает образ легендарного искателя приключений "Азиатского ястреба".
Баку выбран в качестве места съёмок в соответствии с художественной концепцией фильма. Согласно сюжету, новая глава истории разворачивается вокруг Каспийского моря. Именно поэтому очередной этап съёмок проходит в Азербайджане. Ряд ключевых сцен фильма будет снят в различных локациях Баку.
Этот этап имеет особое значение и для Джеки Чана. Актёр впервые снимается в фильме в Азербайджане.
"Работа в стране, где я никогда прежде не снимался, вызывает у меня особый трепет", - заявил Джеки Чан.
Организацию визита съёмочной группы в Азербайджан и съёмочного процесса на территории страны поддерживают Министерство культуры Азербайджанской Республики (АР) и Агентство кино АР.
К производственному процессу фильма привлечены более 100 местных специалистов различных кинематографических профессий.
Съёмки фильма "Доспехи Бога: Ультиматум" продлятся до осени 2026 года. Премьера фильма запланирована на 2027 год.