20.02.2019 17:59 4 334
“Türkiyədə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) hər hansı bir iclası keçirilməyib. Bu ilin 15 yanvar tarixində Ciddədə İƏT-in İqtisadi Sosial və Mədəni məsələlər üzrə İslam Komissiyasının iclası keçirilib və Azərbaycan XİN-in xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri Elşad İskəndərov həmin iclasda iştirak etməyib.
Eyni zamanda, bildirilməlidir ki, sözügedən iclasda çoxsaylı məsələlər çərçivəsində İƏT Gənclər Forumu (İƏGF) haqqında layihəyə baxılıb. AR Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılmış İƏGF-nin Avrasiya Regional Mərkəzinə ev sahibliyi edən Azərbaycan Mərkəzin gücləndirilmiş statusu və fəaliyyətlərini dəstəkləyən qətnamə layihəsi ilə çıxış edib.
Azərbaycan suveren və müstəqil xarici siyasət aparır və öz maraqlarını bütün beynəlxalq təşkilatlarda müdafiə etmək hüququna malikdir və bunu edir. İclas nəticəsində məsələ ilə bağlı kompromis mətn və dil üzərində razılaşma nəticəsində sözügedən qətnamə layihəsi qəbul edilib.
Həmin iclasda heç bir İƏT nümayəndəsi öz çıxışında hər hansı bir Azərbaycan diplomatının guya Türkiyənin onlara qarşı fəaliyyət aparması haqqında fikirlər səsləndirməyib.
Belə bir iddia olmadığı üçün Azərbaycan XİN tərəfindən də hər hansı bir araşdırmanın aparılması, onun nəticəsində guya bu məlumatın E.İskəndərov tərəfindən səsləndirilməsi haqqında mətbuatda gedən fikirlər tamamilə yanlışdır və həqiqəti əks etdirmir.
E.İskəndərov uzun illər İƏGF-yə səmərəli şəkildə rəhbərlik edib. Həmin müddətdə qurumun təşəbbüsü ilə Xocalı faciəsini ilk dəfə soyqırım kimi qiymətləndirən İƏT qətnamələri qəbul edilib, İƏGF-in fəaliyyətləri nəticəsində Azərbaycanın İslam həmrəyliyinə, həmçinin qlobal mədəniyyətlər arası dialoqa dəstəyi beynəlxalq səviyyədə tərənnüm edilib.
Eyni zamanda, mərkəzi qardaş Türkiyədə yerləşən təşkilatın nüfuzunun artırılmasına nail olunub. Ötən il səlahiyyət müddətinin bitməsi ilə əlaqədar İƏGF Baş Assambleyasında E.İskəndərovun fəaliyyəti bütün üzv ölkələr tərəfindən təqdir edilib, həmçinin, o, İƏGF-in yeni sədrliyinə Türkiyənin irəli sürdüyü namizədin seçilməsinə dəstək verib.
Mətbuatda məsələ ilə bağlı gedən yazılar həqiqəti əks etdirməyərək qərəzli xarakter daşıdığından Türkiyə-Azərbaycan qardaşlıq münasibətlərinə kölgə salır. Eyni zamanda, məlumatın dərhal erməni mətbuatında tirajlanması da müəyyən suallar yaradır.
Mətbuatı bu sahədə həssas olmağa və Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərinə hər hansı bir xələl gətirəcək yoxlanılmamış məlumatları verməkdən çəkinməyə çağırırıq”, - deyə XİN-in məlumatında qeyd olunub.
Qeyd edək ki, mətbuatda Xarici İşlər Nazirliyinin İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və İƏT qurumları ilə əməkdaşlığına məsul Xüsusi Tapşırıqlar üzrə səfiri E.İskəndərovun Türkiyəyə girişinə qadağa qoyulduğuna dair məlumat yayılıb.
İddia olunurdu ki, bu barədə qərar İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının yanvarın 15-də keçirilən toplantısında qalmaqallı açıqlamadan sonra verilib. Belə ki, tədbir zamanı Körfəz ölkələrindən birini təmsil edən, adı açıqlanmayan səfirlərdən biri “Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyindən olan səlahiyyətli şəxs bizim ölkənin Bakıdakı səfirliyinə gələrək Türkiyənin bizə qarşı təxribat hazırladığını söyləyib” deyərək izahat tələb edib.
Onun bu sözlərindən sonra Azərbaycanın İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı yanında daimi nümayəndəsi Şahin Abdullayev məsələni Azərbaycanda aidiyyəti qurumlara məruzə edəcəyini bəyan edib.
Türkiyə mediası bildirir ki, Azərbaycan adından xarici səfirliyə məlumat verən şəxsin Elşad İskəndərovun olduğu ortaya çıxandan sonra onun Türkiyəyə giriş və səyahətinə qadağa qoyulub.скачать dle 11.3

МИД сделал заявление об Эльшаде Искендерове
«Организация исламского сотрудничества (ОИС) не проводила ни одного заседания в Турции. 15 января этого года в Джидде состоялось заседание Исламской комиссии по социально-экономическим и культурным вопросам ОИС, и посол МИД Азербайджана по особым поручениям Эльшад Искендеров не принимал участие в нем.
Также необходимо заявить, что в ходе данного заседания среди многочисленных тем был рассмотрен проект о Молодежном форуме ОИС (İƏGF). Азербайджан, принимающий Евразийский региональный центр İƏGF, созданный по инициативе Президента Азербайджанской Республики, выступает с проектом резолюции, поддерживающей усиление статуса и деятельности центра.
Азербайджан проводит суверенную и независимую внешнюю политику и обладает правом защищать свои права во всех международных организациях. По итогам заседания в результате договоренности по компромиссному тексту и языку проект данной резолюции был принят.
На данном заседании ни один представитель ОИС не делал заявления по поводу какого-либо азербайджанского дипломата, который якобы ведет деятельность против Турции.
Так как подобных заявлений не было, МИД Азербайджана не проводил никаких проверок. Информация прессы о том, что эти сведения озвучил Э.Искендеров, абсолютно ложная и не соответствуют действительности.
Э.Искендеров долгие годы эффективно руководил İƏGF. За этот срок по инициативе структуры были приняты резолюции ОИС, впервые оценившие Ходжалинскую трагедию как геноцид. В результате деятельности İƏGF на международном уровне была озвучена поддержка Азербайджаном исламского единства, а также глобального межкультурного диалога.
В то же время центр сумел повысить престиж расположенной в братской Турции организации. В прошлом году в связи с истечением срока полномочий деятельность Э.Искендерова в Генассамблее İƏGF была одобрена всеми странами-членами, также он поддержал избрание выдвинутого Турцией кандидата на пост нового председателя İƏGF.
Информация на эту тему в прессе не соответствует действительности и носит предвзятый характер, бросая тень на братские турецко-азербайджанские отношения.
Немедленное тиражирование информации армянской прессой порождает определенные вопросы.
Призываем прессу быть внимательнее в этом вопросе и воздержаться от публикации какой-либо информации, способной каким-либо образом навредить турецко-азербайджанским отношениям», - отмечается в информации МИД.
Отметим, что ранее СМИ распространили информацию о запрете во въезд в Турцию послу по особым поручениям МИД Азербайджана в Организации Исламского Сотрудничества Э. Искандерову.
Сообщалось, что решение об этом было принято после заседания ОИС 15 января, где было озвучено скандальное заявление. Так, один из послов, представляющих стран Персидского залива, имя которого не называется, заявил, что «уполномоченный человек из Министерства иностранных дел Азербайджана посетил посольство нашей страны в Баку и заявил, что Турция готовит провокацию против нас», после чего потребовал разъяснений.
После его слов постоянный представитель Азербайджана в ОИС Шаин Абдуллаев заявил, что доложит об этом вопросе соответствующим структурам в Азербайджане.
Турецкие СМИ пишут, что заявление в иностранном посольстве от имени Азербайджана сделал Эльшад Искандеров, ему запретили посещать Турцию.