Bakıda Türk Şurası XİN başçılarının növbədənkənar iclası başa çatdı - YENİLƏNİB
APA-nın xəbərinə görə, iclasda Fəxri Prezidentin statusunun müəyyənləşdirilməsi, təşkilata üzv olmayan ölkələr, habelə beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələrin genişləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
İclasda Ermənistan–Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli yolları da müzakirə edilib.
XİN başçıları üzv ölkələr arasında iqtisadi əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da genişləndirilməsi, təşkilat daxilində birliyin gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Təşkilatın perspektivlərini müəyyən edən “Türk Şurası 2025” adlı yeni strategiya da müzakirə edilən məsələlər arasında yer alıb.
Fevralın 6-da Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasına üzv ölkələrin Xarici İşlər nazirlərinin növbədənkənar iclası keçirilir.
AZƏRTAC xəbər verir ki, iclası açan Azərbaycan Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov gündəliyin zəngin olduğunu bildirib.
Tədbirdə bir sıra məsələlər, o cümlədən təşkilata üzv olmayan ölkələrlə əməkdaşlıq müzakirə olunacaq.
İclasın yekunları ilə bağlı mətbuat konfransı keçiriləcək.
10:04
Bu gün Bakıda Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının üzv dövlətlərinin Xarici İşlər nazirlərinin növbədənkənar iclası başlayır.
Oxu.Az xəbər verir ki, bununla bağlı Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi məlumat yayıb.
Şuranın iclasında Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Macarıstan XİN rəhbərləri iştirak edəcəklər.скачать dle 11.3

В Баку началось заседание глав МИД стран Тюркского совета - ОБНОВЛЕНО
6 февраля в Баку начало работу внеочередное заседание глав МИД государств-членов Совета сотрудничества тюркоязычных государств (Тюркского совета).
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, открыл мероприятие министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров.
По его словам, повестка дня заседания обширная - будет обсужден ряд вопросов, в том числе сотрудничество со странами, не входящими в организацию.
По итогам мероприятия состоится пресс-конференция.
Сегодня в Баку состоится внеочередное заседание Совета министров иностранных дел государств-членов Совета сотрудничества тюркоязычных государств (Тюркского совета).
Как передает Oxu.Az, в работе мероприятия примут участие главы МИД Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции, Узбекистана и замглавы внешнеполитического ведомства Венгрии.
Руководители МИД стран, входящих в структуру, уже находятся в Баку.
Тюркский совет - международная организация, объединяющая современные тюркские государства, главной целью которой является развитие всестороннего сотрудничества между государствами-членами.
Организация была создана 3 октября 2009 года в городе Нахчыван в Азербайджане.