Qırğızıstan üçün yeni imkanlar – Məmmədyarovla görüşdə məlumat verildi
Görüş Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının (TDƏŞ) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 7-ci iclası çərçivəsində keçirilib.
Tərəflər Azərbaycan və Qırğızıstan arasında mövcud olan əməkdaşlıq münasibətlərini müzakirə edib.
Onlar ikitərəfli əlaqələrin bütün istiqamətlər üzrə daha da möhkəmləndirilməsinin əhəmiyyətini ifadə ediblər.
Bu xüsusda, müvafiq hökumətlərarası komissiyanın fəaliyyəti yüksək dəyərləndirilib.
Qırğızıstanın dəmir yolları layihələri inkişaf etdirməklə, regional nəqliyyat dəhlizlərində daha fəal şəkildə iştirak etməsi perspektivləri üzərində dayanılıb.
Nazirlər Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası (Türk Şurası) çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinə toxunublar.
Onlar iştirakçı ölkələr arasında iqtisadi-ticarət və digər sahələrdə əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinin önəmini qeyd ediblər.
Eyni zamanda, digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində səmərəli əməkdaşlıq edildiyi vurğulanıb.
Həmçinin, regional məsələlər və qarşılıqlı maraq doğuran digər mövzular üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.скачать dle 11.3

В Баку обсуждены новые возможности для Кыргызстана
В Баку состоялась встреча министров иностранных дел Азербайджана и Кыргызстана Эльмара Мамедъярова и Чингиза Айдарбекова.
Встреча прошла на полях 7-го заседания глав МИД Совета сотрудничества тюркоязычных стран (Тюркский совет).
Стороны обсудили сотрудничество между странами и отметили важность дальнейшего укрепления двухсторонних связей во всех сферах.
В этом ключе была высоко оценена деятельность азербайджано-кыргызской межправительственной комиссии.
Было уделено внимание перспективам более активного участия Кыргызстана в региональных транспортных коридорах посредством развития железнодорожных проектов.
Министры коснулись также вопросов сотрудничества в рамках Тюркского совета, отметив важность дальнейшего укрепления экономических, торговых и других связей.
Стороны подчеркнули, что их страны плодотворно сотрудничают в других международных организациях.
Состоялся обмен мнениями по региональным и другим вопросам, представляющим взаимный интерес.скачать dle 11.3