Uşaqda zorakılıq əlamətləri barədə məlumat verməyənlər cərimələnəcəklər
Uşaqda zorakılıq hərəkətlərinin əlamətlərinin aşkar edilməsi barədə məlumatın verilməməsinə görə cərimələr müəyyənləşir.
Sözügedən məsələ Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu, həmçinin İnsan hüquqları komitələrinin birgə iclasında müzakirəyə çıxarılan İnzibati Xətalar Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Bununla bağlı qanunvericiliyə yeni maddələr əlavə olunur.
Layihədə qeyd olunub ki, uşaqda zorakılıq hərəkətlərinin əlamətlərinin aşkar edilməsi barədə məlumatın valideynlər (onları əvəz edən şəxslər), habelə uşaqlara nəzarəti həyata keçirmək vəzifəsini daşıyan təhsil, tibb, sosial xidmət, idman, mədəniyyət, istirahət müəssisələrinin və penitensiar müəssisələrin işçiləri tərəfindən aidiyyəti hüquq mühafizə orqanlarına və ya ərazi üzrə aidiyyəti uşaq hüquqlarının müdafiəsi üzrə yerli komissiyaya verilməməsinə görə fiziki şəxslər iki yüz manatdan üç yüz manatadək məbləğdə, vəzifəli şəxslər dörd yüz manatdan altı yüz manatadək məbləğdə cərimə ediləcəklər.
Bundan başqa, təhsil, tibb, sosial xidmət, idman, mədəniyyət, müəssisələrində və penitensiar müəssisələrdə uşaqlara, o cümlədən uşaqların bir-birinə qarşı davamlı təzyiq və aqressiv davranışının qarşısının alınmamasına görə fiziki şəxslər üç yüz manatdan dörd yüz manatadək məbləğdə, vəzifəli şəxslər beş yüz manatdan altı yüz manatadək məbləğdə cərimə olunacaqlar.

Лица, не предоставляющие информацию о признаках насилия в отношении ребёнка, будут оштрафованы
Устанавливаются штрафы за непредоставление информации об обнаружении признаков насильственных действий в отношении ребёнка.
Как передает Oxu.Az, данный вопрос нашёл отражение в проекте изменений, предложенных в Кодекс об административных проступках, который был вынесен на обсуждение на совместном заседании комитетов Милли Меджлиса по правовой политике и государственному строительству, а также по правам человека.
В связи с этим в законодательство вносятся новые статьи.
В проекте отмечено, что за непредоставление информации о выявлении признаков насильственных действий в отношении ребёнка родителями (лицами, их заменяющими), а также работниками учреждений образования, медицины, социальных служб, спорта, культуры, учреждений отдыха и пенитенциарных учреждений, на которых возложена обязанность осуществления надзора за детьми, в соответствующие правоохранительные органы или в соответствующую территориальную местную комиссию по защите прав детей физические лица будут оштрафованы на сумму от 200 до 300 манатов, должностные лица - на сумму от 400 до 600 манатов.
Кроме того, за непринятие мер по предотвращению систематического давления и агрессивного поведения в отношении детей, в том числе детей друг против друга, в учреждениях образования, медицины, социальных служб, спорта, культуры и пенитенциарных учреждениях физические лица будут оштрафованы на сумму от 300 до 400 манатов, должностные лица - на сумму от 500 до 600 манатов.скачать dle 11.3