ANAMA-nın təsis edilməsindən 28 il ötür
Qurum 1998-ci il iyulun 18-də ümummilli lider Heydər Əliyevin imzaladığı 854 saylı Sərəncamla təsis edilib.
Həmin gündən 18 iyul ANAMA işçilərinin peşə bayramı kimi qeyd olunur.
Daha sonra, regionda dəyişən təhlükəsizlik şəraiti və artan ehtiyaclar fonunda, Azərbaycan Prezidentinin 15 yanvar 2021-ci il tarixli 1251 saylı Fərmanı ilə ANAMA publik hüquqi şəxs (PHŞ) statusu alaraq yenidən təşkil edilmiş və Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi adlandırılıb.
2020-ci il Vətən müharibəsində Azərbaycan Ordusunun tarixi zəfəri işğaldan azad edilmiş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma tədbirlərinin həyata keçirilməsini zəruri edib. Bu çərçivədə ANAMA-nın vəzifələri daha da genişlənib və agentlik, həmin ərazilərdə minaların, partlamamış hərbi sursatların (PHS), partlayıcı tərkibli digər təhlükəli qalıqların aşkarlanması, toplanması, daşınması, müvəqqəti saxlanılması və zərərsizləşdirilməsi üzrə əsas icraedici qurum kimi fəaliyyətə başlayıb.
ANAMA yalnız icraçı qurum deyil, eyni zamanda, minatəmizləmə fəaliyyətlərini planlaşdıran, əlaqələndirən və normativ sənədlərlə tənzimləyən mərkəzi dövlət orqanıdır. Agentlik həm hökumətdaxili, həm də beynəlxalq tərəfdaşlarla koordinasiyalı şəkildə fəaliyyət göstərir, eləcə də icra edilən minatəmizləmə əməliyyatlarını tənzimləyir və zəruri metodoloji dəstəklə təmin edir.
Agentliyin həyata keçirdiyi əməliyyatlar Beynəlxalq Minatəmizləmə Standartlarına (IMAS) uyğun şəkildə təşkil olunur. Bu, əməliyyatların təhlükəsizliyini, effektivliyini və şəffaflığını təmin edir.
ANAMA-nın çoxillik fəaliyyəti nəticəsində, 1998-ci ildən 2020-ci il noyabrın 10-dək ümumilikdə 543 094 633 kvadratmetr ərazi minalardan və partlamamış sursatlardan təmizlənib, 809 328 ədəd mina və PHS aşkarlanaraq zərərsizləşdirilib. Bu nəticələr təkcə statistik göstəricilər deyil - həm də minlərlə insanın həyatının və rifahının təmin olunmasına xidmət edən təhlükəsizlik tədbirlərinin bir göstəricisidir.
Qeyd edək ki, qurum işğaldan azad olunmuş ərazilərdə minatəmizləmə fəaliyyətini davamlı həyata keçirir. Belə ki, son açıqlanan rəqəmlərə görə, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan minatəmizləmə əməliyyatları nəticəsində 287 385 ha ərazi təmizlənib, 255 200 (189 097 ədəd digər partlayıcı sursat, 42 235 ədəd piyada əleyhinə mina, 23 868 ədəd tank əleyhinə mina) mina və digər partlayıcı sursatlar aşkar edilərək zərərsizləşdirilib.скачать dle 11.3

ANAMA празднует 28-летие
Сегодня исполняется 28 лет со дня учреждения Агентства Азербайджанской Республики по разминированию (ANAMA).
напоминает, что агентство было учреждено 18 июля 1998 года на основании распоряжения №854, подписанного общенациональным лидером Гейдаром Алиевым. С тех пор 18 июля отмечается как профессиональный праздник сотрудников ANAMA.
Позднее, на фоне изменившейся обстановки в сфере безопасности в регионе и возросших потребностей указом Президента Азербайджана Ильхама Алиева №1251 от 15 января 2021 года на базе Национального агентства по разминированию территорий Азербайджанской Республики было создано юридическое лицо публичного права - Агентство Азербайджанской Республики по разминированию (ANAMA).
Историческая победа Азербайджанской армии в Отечественной войне 2020 года сделала необходимым проведение масштабных мероприятий по восстановлению и реконструкции на освобождённых от оккупации территориях. В этих условиях задачи ANAMA значительно расширились - агентство приступило к работе в качестве основного исполнительного органа по обнаружению, сбору, транспортировке, временному хранению и обезвреживанию мин, неразорвавшихся боеприпасов и других взрывоопасных остатков на этих территориях.
ANAMA является не только исполнительной структурой, но и центральным государственным органом, осуществляющим планирование, координацию и нормативное регулирование деятельности по разминированию. Агентство работает в тесном взаимодействии как с правительственными структурами, так и с международными партнёрами, а также регулирует проводимые операции по разминированию и обеспечивает необходимую методологическую поддержку.
Операции, проводимые агентством, организованы в соответствии с Международными стандартами противоминной деятельности (IMAS), что гарантирует безопасность, эффективность и прозрачность всех мероприятий.
В результате многолетней деятельности ANAMA за период с 1998 года по 10 ноября 2020 года от мин и неразорвавшихся боеприпасов было очищено в общей сложности 543 094 633 кв.м территории, обнаружено и обезврежено 809 328 мин и неразорвавшихся боеприпасов. Это не просто статистические показатели, а свидетельство мер безопасности, обеспечивающих жизнь и благополучие тысяч людей.
Отметим, что на освобождённых от оккупации территориях разминирование продолжается непрерывно. Согласно последним обнародованным данным, в результате операций по разминированию на этих территориях очищено 287 385 га, обнаружено и обезврежено 255 200 мин и других взрывных устройств (189 097 прочих боеприпасов, 42 235 противопехотных мин, 23 868 противотанковых мин).скачать dle 11.3