Tehranda "qara yağış": Qonşu ölkədəki çirkli havanın Azərbaycana təsiri var? - Video
İrandakı mövcud vəziyyətlə bağlı Tehrana "qara yağış" lar yağır. Yağışın qara çöküntülərlə müşahidə olunması isə ciddi müzakirələrə səbəb olub.
Xəzər TV-yə istinadən xəbər verir ki, ekoloqların sözlərinə görə, şəhərdəki yüksəksəviyyəli çirklənmə nəticəsində yaranan bu yağış tərkibində zəhərli maddələr daşıyır, dəri və tənəffüs yolu xəsətlikləri yaradır, içməli suları zəhərləyir.
Mütəxəssislərin bildirdiyinə görə, mövcud hava şəraiti yaxın günlərdə Mərkəzi Asiya ölkələri, Çin, Pakistan və Əfqanıstan ərazilərinə doğru hərəkət edəcək.
Bəs Azərbaycan üçün hər hansısa təhlükə varmı?
Milli Hidrometeorologiya Xidməti rəisinin müavini Gülnarə Abbasova deyib ki, hazırda ölkə ərazisində müşahidə olunan qeyri-sabit hava şəraiti regionda formalaşan sinoptik proseslərlə bağlıdır.
Onun sozlərınə görə, mövcud şəraitlə əlaqədar, mütəmadi olaraq ölkə ərazisində aparıcı hava axınları qiymətləndirilir, həmçinin yerüstü hava keyfiyyəti stansiyaları, eyni zamanda, meteoroloji stansiyanın məlumatları təhlil edilir. Təyin olunan çirkləndiriciərdə heç bir dəyişiklik izlənilmir.

"Черный дождь" в Тегеране: повлияет ли загрязненный воздух на Азербайджан? - ВИДЕО
В столице Ирана Тегеране наблюдается так называемый "черный дождь". Возникшая ситуация вызвала бурные обсуждения.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, по словам экологов, подобные осадки, возникающие в результате высокого уровня загрязнения, содержат в себе токсичные вещества, могут вызвать кожные заболевания и болезни дыхательных путей, а также отравить питьевую воду.
Специалисты отмечают, что в ближайшие дни такие погодные условия могут сместиться в сторону стран Центральной Азии, Китая, Пакистана и Афганистана.
Возникает вопрос: представляет ли это какую-либо угрозу для Азербайджана?
Заместитель начальника Национальной службы гидрометеорологии Гюльнара Аббасова заявила, что нестабильные погодные условия, наблюдаемые в настоящее время на территории нашей страны, связаны с синоптическими процессами, формирующимися в регионе.
По ее словам, в связи с текущей ситуацией специалисты регулярно оценивают основные воздушные потоки, а также анализируют данные наземных станций мониторинга качества воздуха и метеорологических станций. При этом каких-либо изменений в концентрации загрязняющих веществ зафиксировано не было.