Ramiz Mehdiyevlə bağlı məhkəmə QƏRAR VERDİ
Prezident Admistrasiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyev barəsində seçilmiş ev dustaqlığı qətimkan tədbiri uzadılıb.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) müstəntiqinin vəsatəti əsasında R.Mehdiyevin barəsində ev dustaqlığı qətimkan tədbirinin müddətinin uzadılması ilə bağlı təqdimata Səbail Rayon Məhkəməsində baxılıb.
Məhkəmə təqdimatı təmin edib və R.Mehdiyev barəsində seçilmiş ev dustaqlığı qətimkan tədbirinin müddəti daha dörd ay uzadılıb.
Qeyd edək ki, DTX-də başlanan cinayət işi ilə bağlı Ramiz Mehdiyev AR Cinayət Məcəlləsinin 278.1 (hakimiyyəti zorla ələ keçirməyə, dövlətin konstitusiya quruluşunu zorla dəyişdirməyə yönələn hərəkətlər), 274 (dövlətə xəyanət) və 193-1.3.2-ci (cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakı leqallaşdırma) maddələri ilə ittiham olunur.
Cinayət işi çərçivəsində AXCP sədri Əli Kərimli, onun müşaviri Məmməd İbrahim, AMEA katibliyinin keçmiş rəisi, Prezident Administrasiyasının keçmiş əməkdaşı Eldar Əmirov həbs edilib. Ötən gün həmin şəxslər barəsində seçilmiş həbs qətimkan tədbirinin müddəti dörd ay uzadılıb.скачать dle 11.3

Рамиз Мехтиев останется под домашним арестом еще четыре месяца
Домашний арест бывшего руководителя Администрации Президента Азербайджана Рамиза Мехтиева продлен на очередной срок.
По ходатайству следователя Службы государственной безопасности (СГБ) Сабаильский районный суд рассмотрел представление о продлении срока меры пресечения в виде домашнего ареста в отношении Рамиза Мехтиева.
Суд удовлетворил представление, и срок домашнего ареста продлен еще на четыре месяца.
Напомним, что в рамках уголовного дела, возбуждённого СГБ, Рамизу Мехтиеву предъявлены обвинения по статьям 278.1 (действия, направленные на насильственный захват власти или насильственное удержание власти в нарушение Конституции Азербайджанской Республики), 274 (государственная измена) и 193-1.3.2 (легализация имущества, добытого преступным путём, совершенная в крупном размере) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
В рамках того же уголовного дела были арестованы председатель Партии Народного фронта Азербайджана Али Керимли, его советник Мамед Ибрагим, а также бывший руководитель секретариата НАНА и экс-сотрудник Администрации Президента Эльдар Амиров. Накануне срок содержания под стражей для указанных лиц также был продлен на четыре месяца.скачать dle 11.3