Əli Kərimlinin həbs müddəti uzadıldı
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən saxlanılan Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyasının (AXCP) sədri Əli Kərimli barəsində Səbail Rayon Məhkəməsində təqdimata baxılıb.
Məhkəmə onun barəsində seçilmiş həbs qətimkan tədbirini dörd ay müddətinə uzadılması barədə qərar qəbul edib.
Qeyd edək ki, AXCP sədri Əli Kərimli və partiyanın Rəyasət Heyətinin üzvü Məmməd İbrahim barələrində aparılan araşdırma çərçivəsində DTX-də dindiriliblər.
Onların evində axtarış aparıldıqdan sonra DTX-yə aparılıblar.
Əli Kərimliyə Cinayət Məcəlləsinin 278.1 (hakimiyyəti zorla ələ keçirməyə, dövlətin konstitusiya quruluşunu zorla dəyişdirməyə yönələn hərəkətlər) maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb.
Məlumata görə, Əli Kərimlinin və Məmməd İbrahimin evindəki axtarış və dindirilmə Ramiz Mehdiyevin DTX-da istintaq olunan cinayət işi ilə əlaqədardır.
Xatırladaq ki, Prezident Administrasiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyev Cinayət Məcəlləsinin 278.1 (dövlət hakimiyyətini ələ keçirməyə yönələn əməllər), 274 (dövlətə xəyanət) və 193-1.3.2-ci (cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakı leqallaşdırma) maddələri ilə ittiham olunur.скачать dle 11.3

Продлен срок содержания под стражей Али Керимли
Продлен срок меры пресечения в виде ареста, избранной в отношении председателя Партии "Народный фронт Азербайджана" (ПНФА) Али Керимли.
В Сабаильском районном суде было рассмотрено представление в отношении Али Керимли, задержанного Службой государственной безопасности (СГБ) Азербайджана.
Суд принял решение продлить срок его ареста на 4 месяца.
Отметим, что ранее Али Керимли и член президиума ПНФА Мамед Ибрагим были допрошены в СГБ в рамках проводимого расследования. После проведения обыска в их домах они были доставлены в Службу госбезопасности. Оба лица были задержаны в рамках уголовного дела, возбужденного в СГБ в отношении Рамиза Мехтиева.
А.Керимли были предъявлены обвинения по статье 278.1 (действия, направленные на насильственный захват власти, насильственное изменение конституционного строя государства) Уголовного кодекса АР.
Напомним, что бывший руководитель Администрации Президента Рамиз Мехтиев обвиняется по статьям 278.1 (действия, направленные на захват государственной власти), 274 (государственная измена) и 193-1.3.2 (легализация имущества, полученного преступным путем) Уголовного кодекса Азербайджана.скачать dle 11.3