Alen Simonyan Azərbaycana səfər etməyə hazır olduğunu bildirib
Ermənistan Milli Assambleyasının sədri Alen Simonyan uyğun vaxtda Azərbaycana səfər etməyə hazır olduğunu bildirib.
-ın Ermənistan KİV-ə istinadən xəbərinə görə, bu barədə o, parlamentdə jurnalistlərə bildirib.
"Mən uyğun vaxtda Azərbaycana səfər etməyə hazıram. Həmkarımı hansısa formatda Ermənistana dəvət etmək niyyətindəyəm", - deyə Simonyan qeyd edib.
Azərbaycana səfər etmək üçün dəvət alıb-almadığı ilə bağlı suala Simonyan "yox" cavabını verib. Amma bildirib ki, dəvət alarsa, bunu nəzərdən keçirəcək.
Alen Simonyanın sözlərinə görə, Azərbaycanın 2026-cı ilin may ayında İrəvanda keçiriləcək Avropa Siyasi Birliyinin sammitində iştirak etməkdən imtina etməsi Ermənistanla əlaqəli deyil.
"Xanım (Sahibə) Qafarova görüşümüz zamanı Prezidentin adından bunun Ermənistan tərəfi ilə heç bir əlaqəsi olmadığını çatdırmağımı xahiş etdi", - deyə Simonyan vurğulayıb.
Daha əvvəl Alen Simonyan iki ölkənin yüksəkvəzifəli şəxslərinin İrəvan və Bakıya qarşılıqlı səfərlərinin mümkünlüyündən danışmışdı.скачать dle 11.3

Ален Симонян выразил готовность поехать в Азербайджан
Спикер Нацсобрания Армении Ален Симонян выразил готовность поехать в Азербайджан в подходящий момент.
Как передает Median.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом он сказал журналистам в парламенте.
"Я готов в удобный момент поехать в Азербайджан. Намерен пригласить свою коллегу в Армению в каком-либо формате", - сказал Симонян.
На вопрос, поступало ли ему приглашение посетить Азербайджан, Симонян ответил, что нет. Но если будет, он рассмотрит его.
Симонян сообщил, что отказ Азербайджана от участия в саммите Европейского политического сообщества (ЕПС) в Ереване в мае 2026 года не связан с Арменией.
"Госпожа Гафарова просила при встрече, чтобы от имени президента я передал, что это никак не связано с армянской стороной", - сказал Симонян.
Ранее Ален Симонян заявлял, что допускает возможность взаимных визитов в Ереван и Баку высокопоставленных лиц двух стран.скачать dle 11.3