2019-24-cü illərdə narkotiklərlə mübarizədə 47 min 863 fakt aşkar edilib
2019-2024-cü illər ərzində Azərbaycanın hüquq-mühafizə orqanlarının narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə qarşı apardığı mübarizə çərçivəsində 47 min 863 fakt aşkar edilib.
Bu barədə Vyanada keçirilən Narkotiklərlə bağlı qanunlara riayət olunmasının təmin edilməsi üzrə milli idarələrin rəhbərlərinin 16-cı iclasında məlumat verilib.
Bildirilib ki, bundan əlavə, qeyd olunan dövrdə 33,5 ton müxtəlif növ narkotik vasitələr, psixotrop maddələr və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinin qarşısı alınıb, 510 nəfəri əcnəbi olmaqla, ümumilikdə 39 min 2 şəxs cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib.
Rəsmi statistikaya görə, son iki ildə qonşu ölkələrdən Azərbaycan vasitəsilə 10 narkotik qaçaqmalçılığı cəhdi qeydə alınıb və nəticədə 600 kiloqram narkotik vasitə müsadirə edilib.

В Азербайджане за пять лет правоохранители изъяли 33,5 тонны наркотиков
Правоохранительные органы Азербайджана в 2019-2024 гг. выявили 47 863 факта, связанных с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров.
Соответствующая информация была представлена на 16-м заседании руководителей национальных ведомств по обеспечению соблюдения законодательства о наркотиках, проходящем в Вене.
Согласно озвученным данным, за указанный пятилетний период правоохранительным органам Азербайджана удалось предотвратить распространение 33,5 тонн различных видов наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров. К уголовной ответственности за преступления, связанные с наркотиками, были привлечены 39 002 человека, включая 510 иностранных граждан.
Согласно официальной статистике, за минувшие два года зафиксировано 10 попыток контрабанды наркотиков через территорию Азербайджана из соседних стран, в результате чего было конфисковано 600 кг наркотических средств.скачать dle 11.3