Azərbaycana qiyməti 65 qəpiyə olan toyuqlar idxal edilir? - RƏSMİ AÇIQLAMA
"Biri 65 qəpiyə olan toyuqların Azərbaycana gətirilməsi ilə bağlı yayılan məlumatlar reallıqdan uzaq və tamamilə yanlış xəbərlərdir. 2024-cü il ərzində ölkəmizə xaricdən birgünlük cücələr istisna olmaqla diri toyuq idxal olunmayıb".
Bu barədə Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA) məlumatında qeyd olunub.
Bildirilib ki, Ümumdünya Heyvan Sağlamlığı Təşkilatının dünyada yüksək patogen quş qripi ilə bağlı vəziyyətin gərgin olması barədə rəsmi məlumatları və epizootoloji vəziyyət nəzərə alınaraq, 1 fevral 2022-ci il tarixindən ölkəmizə birgünlük cücələr istisna olmaqla diri toyuqların idxalına məhdudiyyət tətbiq olunub:
"Statistik məlumatda malın adı "Diri ev toyuqları, çəkisi 185 qramdan artıq olmayan" kimi qeyd olunub. Bu 010511 xarici iqtisadi fəaliyyətin mal nomenklatura kodu üzrə müəyyənləşmiş beynəlxalq addır. Məhsulun adından da göründüyü kimi, məlumatda 185 qramdan az çəkiyə malik və quşçuluq təsərrüfatları tərəfindən damazlıq məqsədilə gətirilmiş birgünlük cücələrdən bəhs olunur. Qeyd edək ki, birgünlük cücələr yalnız təsərrüfatlarda yetişdirilmək üçün gətirilir".
Xatırladaq ki, ötən gün müxtəlif saytlarda Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına istinad edilərək 2024-cü ildə Azərbaycanın xaricdən 12,9 milyon dollar dəyərində 16,5 milyon ədəd ev toyuğu idxal etməsi ilə bağlı xəbər yayılmışdı. Məlumatda ən çox toyuğun Türkiyədən (11,8 milyon ədəd), ən az isə İspaniyadan (17,3 min ədəd) gətirildiyi qeyd olunub. Bunun əksinə ən baha qiymətə İspaniyadan (11,87 manat), ən aşağı qiymətə isə Türkiyədən (65 qəpik) idxal olunduğu vurğulanıb.скачать dle 11.3

Импортируются ли в Азербайджан куры по цене 0.65 маната?
Отмечается, что с учетом официальной информации Всемирной организации по охране здоровья животных о напряженной ситуации с высокопатогенным птичьим гриппом в мире и эпизоотологической ситуации, с 1 февраля 2022 года введены ограничения на импорт живых кур в Азербайджан, за исключением суточных цыплят.
"В статистических данных наименование товара указано как "Живые домашние куры весом не более 185 г". Это международное название определено по коду товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности 010511. Как видно из названия продукта, речь идет о суточных цыплятах весом менее 185 г, импортируемых птицеводческими хозяйствами для племенных целей. Отметим, что суточные цыплята ввозятся только для разведения на фермах", - говорится в информации.
Напомним, что вчера на различных сайтах со ссылкой на данные Государственного комитета статистики была распространена информация об импорте Азербайджаном в 2024 году 16.5 млн домашних кур на сумму 12.9 млн долларов. В информации отмечалось, что наибольшее количество птиц было завезено из Турции (11.8 млн), наименьшее - из Испании (17.3 тысячи). При этом первые стоят 0.65 маната, а вторые - 11.87 маната за штуку.