Tehranda Üçüncü Xəzər İqtisadi Forumu keçiriləcək
Fevralın 17-18-də Tehranda Azərbaycan, İran, Rusiya, Türkmənistan və Qazaxıstan baş nazirlərinin və nazirlərinin iştirakı ilə Xəzəryanı ölkələrin iqtisadi forumu keçiriləcək.
"Azad İran" "Telegram" kanalına istinadla xəbər verir ki, bunu İranın Ticarətin İnkişafı Təşkilatının Mərkəzi Asiya Baş İdarəsinin rəisi Əkbər Qodari deyib.
Onun sözlərinə görə, forumun əsas məqsədi iqtisadi, ticari, elmi-texniki əməkdaşlıq, səhiyyə, enerji, maliyyə, turizm, azad zonalara investisiya yatırımlarının genişləndirilməsi, Xəzər dənizi ilə bağlı logistika məsələlərinin nailiyyətləri və son vəziyyəti ilə tanışlıqdır.
Qeyd olunub ki, forumun ikinci günündə beş ölkənin baş nazirləri əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi strategiyaları və sazişin həyata keçirilməsi üçün nazirlər tərəfindən əldə olunan razılaşmaların vaxtaşırı izlənilməsi ilə bağlı yekun bəyanatı imzalamaqla anlaşmaya nail olacaqlar.скачать dle 11.3

В Тегеране пройдет Третий Каспийский экономический форум
17-18 февраля в Тегеране состоится Третий Каспийский экономический форум, в котором примут участие премьер-министры и министры Азербайджана, Ирана, России, Туркменистана и Казахстана.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Telegram-канал Azad İran, об этом заявил глава Главного управления Центральной Азии Организации развития торговли Ирана Акбар Годари.
По его словам, основная цель мероприятия - ознакомление с достижениями и текущим состоянием экономического, торгового, научно-технического сотрудничества, здравоохранения, энергетики, финансов, туризма, расширение инвестиций в свободные зоны и логистические вопросы, связанных с Каспийским морем.
Отмечается, что во второй день форума премьер-министры пяти стран подпишут итоговую декларацию о стратегиях дальнейшего развития сотрудничества и периодическом мониторинге реализации договоренностей, достигнутых министрами.скачать dle 11.3