Azərbaycanın tanınmış ixtiraçısı vəfat edib
Milli Aviasiya Akademiyasının (MAA) Elmi İstehsalat Birliyinin Elmi-Tədqiqat, Nəqliyyat və Aerokosmik Problemləri İnstitutunun direktor müavini, Əməkdar mühəndis, texnika elmləri doktoru, professor Telman Nizamov vəfat edib.
O, 84 yaşında ürək çatışmazlığından dünyasını dəyişib.
Mərhum Ağdaş rayonunda dəfn olunub.
Qeyd edək ki, T.Nizamov 1962-ci ildə Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) mühəndis elektromexanik ixtisası üzrə bitirib. O, milli və beynəlxalq elmi jurnallarda dərc edilən 170-dən çox elmi işin, o cümlədən 65-ə yaxın milli və beynəlxalq patentin və bir dərsliyin müəllifi və ya həmmüəllifidir. “SSRİ ixtira­çısı” adına layiq görülüb.
Mərhum AZAL və MAA-nın alim və mütəxəssislərinin ixtira və tətbiq etdikləri yeni texnika və texnologiyaları müsabiqəsinin qalibi olub, ixtiraçılıq sahəsində respublika müsabiqələrində 2015-ci ildə ikinci, 2016, 2017-ci illərdə birinci yerə layiq görülüb.
T.Nizamov Azərbaycan Mühəndislik Akademiyasının “Mühəndislik Rəşadəti” qızıl medalı ilə təltif edilib və Azərbaycan SSR Dövlət mükafatı laureatıdır. 2023-cü ilin yanvar ayında isə Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Əməkdar mühəndis adına layiq görülüb.скачать dle 11.3

Скончался известный изобретатель Азербайджана Тельман Низамов
Скончался заместитель директора Института научно-исследовательских, транспортных и аэрокосмических проблем научно-производственного объединения Национальной академии авиации (НАА), заслуженный инженер, доктор технических наук, профессор Тельман Низамов.
Он скончался от сердечной недостаточности в возрасте 84 лет.
Тельман Низамов похоронен в Агдашском районе.
Отметим, что в 1962 году Т.Низамов окончил Азербайджанский институт нефти и химии (ныне Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности) по специальности инженер-электромеханик. Он является автором или соавтором более 170 научных работ, опубликованных в национальных и международных научных журналах, в том числе около 65 национальных и международных патентов и одного учебника. Удостоен звания "Изобретатель СССР".
Тельман Низамов был победителем конкурса новых техник и технологий, изобретенных и примененных учеными и специалистами AZAL и НАА. В 2015 году занял второе, в 2016-м и 2017 годах - первое место в республиканских конкурсах в области изобретательства.
Т.Низамов награжден золотой медалью "Инженерная доблесть" Азербайджанской инженерной академии и является лауреатом Государственной премии Азербайджанской ССР. А в январе 2023 года распоряжением Президента Ильхама Алиева ему было присвоено звание заслуженного инженера.скачать dle 11.3