Tanınmış alim vəfat etdi
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin (AzMİU) Mətbuat Xidmətindən Oxu.Az-a verilən məlumata görə, H.Feyziyev bu gün səhər saatlarında dünyasını dəyişib.
H.Feyziyev 1936-cı ildə anadan olub. Bakı Energetika Texnikumu və Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunu fərqlənmə ilə bitirib, elmi fəaliyyətini 1969-cu ildə Moskvada VODGEO Elmi-Tədqiqat İnstitutunda müdafiə etdiyi namizədlik dissertasiyası ilə başlayıb. 1980-ci ildə Moskvada doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib və 1982-ci ildə "professor" elmi adına layiq görülüb.
AzMİU-nun inkişafında və istilik təchizatı, istilik texnikası sahəsində dünya miqyaslı elmi nailiyyətlərin əldə edilməsində xidmətlər göstərib. O, 1978-ci ildən başlayaraq Azərbaycan İnşaat Mühəndisləri İnstitutunda, daha sonra isə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində "İstilik təchizatı və istilik texnikası" kafedrasına rəhbərlik edib, 2012-ci ilə qədər bu vəzifədə fəaliyyət göstərib. Onun rəhbərliyi altında həyata keçirilmiş elmi-tədqiqat işləri və layihələr bir çox ölkələrdə tətbiq edilir.скачать dle 11.3

В Азербайджане скончался известный ученый
Г.Фейзиев родился в 1936 году. С отличием окончил Бакинский энергетический техникум и Азербайджанский институт нефти и химии им. М.Азизбекова. В 1969 году в Москве, в НИИ "ВОДГЕО" защитил кандидатскую, в 1980-м в Московском энергетическом институте - докторскую диссертацию. В 1982 году ему было присвоено ученое звание "профессор".
Г.Фейзиеву принадлежат большие заслуги в развитии AzMİU и научные достижения мирового масштаба в области теплоснабжения и теплотехники. В 1978-2013 годах заведовал кафедрой "Теплоснабжение и теплотехника" в Азербайджанском инженерно-строительном институте, позднее - Азербайджанском университете архитектуры и строительства. Научно-исследовательские работы и проекты, выполненные под его руководством, применяются во многих странах.