Türkiyə F-16 qırıcılarını Rumıniyaya yolladı
Türkiyə Hərbi Hava Qüvvələrinə məxsus dörd ədəd F-16 təyyarəsi NATO hava polisi missiyası çərçivəsində Rumıniya səmasında patrul xidməti həyata keçirmək üçün Borcedəki 86-cı aviasiya bazasına gəlib.
Bu barədə Rumıniya Milli Müdafiə Nazirliyinin mətbuat Xidməti məlumat yayıb.
“Təxminən 80 hərbi personaldan (pilotlar və texniki heyət) və dörd F-16 təyyarəsindən ibarət heyət Rumıniya Hərbi Hava Qüvvələrinin pilotları ilə birlikdə NATO komandanlığı altında gücləndirilmiş hava polisi missiyasını yerinə yetirəcək”, - məlumatda deyilir.
Bildirilir ki, bu missiya cavabdehlik və çəkindirmə qabiliyyətinin inkişafına, həmçinin Rumıniya və Türkiyə Hərbi Hava Qüvvələri arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinə töhfə verir.
Qeyd edək ki, NATO hava polisi alyansın hava məkanını qorumaq üçün 1961-ci ildə yaradılıb. Rumıniya alyansa 2004-cü ildən qoşulub.

В Румынию прибыли самолеты F-16 Военно-воздушных сил Турции
"Отряд в составе примерно 80 военных (пилоты и технический персонал) и 4 самолета F-16 будет выполнять вместе с летчиками ВВС Румынии задачи укрепленной воздушной полиции под командованием НАТО, - указывается в сообщении. - Совместное выполнение задач воздушной полиции обеспечивает развитие способности реагирования и сдерживания, а также укрепление взаимодействия между ВВС Румынии и Турции".
Воздушная полиция НАТО была создана в 1961 году для защиты воздушного пространства альянса. В Румынии она действует с 2004 года, когда страна вступила в альянс. Задачи воздушной полиции в стране выполняют румынские ВВС вместе с отрядом одной из стран НАТО, которые сменяют друг друга каждые 4-6 месяцев. С 2017 года эта группа сил, включающая 4-6 самолетов и 150-250 военных, называется "укрепленной воздушной полицией".