Ermənistanın təcavüzünün fəsadları Perunun aparıcı telekanalında - VİDEO
Perunun aparıcı xəbər kanallarından biri “Latina TV”də efirə getmiş proqramda Ermənistanın təcavüzkar siyasətinin nəticələri, Azərbaycanın torpaqlarını çoxillik işğaldan azad edərək tarixi ədaləti bərpa etməsi, həmçinin regionda yeni reallıqlar yaratmasından bəhs olunub.
Azərbaycanın Meksikadakı səfirliyindən verilən məlumata görə, veriliş zamanı telekanalın ölkəmizə ezam olunmuş müxbirinin işğaldan azad olunmuş ərazilərdə lentə aldığı videogörüntülər nümayiş etdirilib, perulu jurnalistin Ağdam, Gəncə və digər şəhərlərimizdə şahidi olduğu erməni terroru və vandalizminin dəhşətverici olduğu vurğulanıb.
Həmçinin süjetdə Qarabağın artıq müzakirə mövzusu olmadığı, Azərbaycanın erməni işğalına son qoyaraq bölgədə yeni reallıqlar yaratdığına diqqət çəkilib. Qeyd olunub ki, Ermənistan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyıb və tezliklə iki ölkə arasında çoxdan gözlənilən yekun sülh müqaviləsinin imzalanması regionda təhlükəsizlik və sabitliyin təmin olunmasına, inkişaf və tərəqqiyə xidmət edəcəkdir.
Yayım zamanı məsələ ilə əlaqədar ölkəmizin Perudakı səfiri Məmməd Talıbovdan götürülmüş müsahibə də əksini tapıb. Səfir Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində cərəyan edən son hadisələr və ölkəmizin sülh gündəliyi haqqında ətraflı məlumat verib, hazırda Azərbaycan Hökuməti qarşısında duran əsas vəzifələrdən birinin vaxtilə etnik təmizləmə nəticəsində öz torpaqlarından didərgin düşmüş yüzminlərlə həmvətənimizin doğma yurdlarına təhlükəsiz və layiqli qayıdışının təmin edilməsi olduğunu bildirib. Davam edən erməni mina terrorunun fəsadlarına baxmayaraq, işğaldan azad edilmiş torpaqlarda sürətli və genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərininin həyata keçirildiyi vurğulanıb.
Diplomat, həmçinin Qarabağın erməni əhalisinin Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası və qanunları çərçivəsində ölkəmizin sosial-iqtisadi və ictimai-siyasi həyatına reinteqrasiyasının əhəmiyyətinə toxunub, bu məqsədlə zəruri tədbirlərin görüldüyünü qeyd edib. Xüsusi vurğulanıb ki, BMT missiyası Qarabağa səfəri zamanı yerli erməni sakinlərə qarşı heç bir zorakılıq halı və mülki ictimai infrastrukturda heç bir ziyan qeydə almayıb.
Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşması prosesindən söz açan səfir M.Talıbov iki ölkə arasında yekun sülh müqaviləsinin imzalanmasının, sərhədlərin delimitasiya və demarkasiyasının həyata keçirilməsinin, eləcə də regional nəqliyyat-kommunikasiya əlaqələrinin açılmasının vacibliyini qeyd edib.скачать dle 11.3

На одном из ведущих телеканалов Перу рассказали о последствиях армянской агрессии - ВИДЕО
В программе, вышедшей в эфир на одном из ведущих новостных каналов Перу Latina TV, рассказали о результатах агрессорской политики Армении, освобождении азербайджанских земель от оккупации и восстановлении исторической справедливости, а также новых реалиях в регионе.
В сюжете были показаны кадры, снятые командированным в нашу страну корреспондентом телеканала на освобожденных территориях, журналист констатировал ужасные последствия армянского террора и вандализма, свидетелями которых он стал в Агдаме, Гяндже и других азербайджанских городах.
В сюжете отмечается, что вопрос Карабаха больше не является предметом обсуждений, что Азербайджан, положив конец армянской оккупации, создал в регионе новые реалии. Было подчеркнуто, что Армения признала территориальную целостность Азербайджана, и скорое подписание долгожданного мирного договора между двумя странами послужит обеспечению безопасности и стабильности, развитию и прогрессу в регионе.
Также уделено место комментариям посла нашей страны в Перу Мамеда Талыбова. Дипломат предоставил подробную информацию о последних событиях, происходящих в Карабахском регионе Азербайджана, о мирной повестке дня нашей страны. Он отметил, что одной из основных задач, стоящих сейчас перед правительством Азербайджана, является обеспечение безопасного и достойного возвращения на родину сотен наших соотечественников, которые в свое время были изгнаны со своих земель в результате этнических чисток. Было подчеркнуто, что, несмотря на последствия продолжающегося минного террора Армении, на освобожденных от оккупации землях стремительными темпами проводятся масштабные восстановительно-строительные работы.
Глава азербайджанской дипмиссии в Перу также коснулся важности реинтеграции армянского населения Карабаха в социально-экономическую и общественно-политическую жизнь нашей страны в рамках Конституции и законов Азербайджанской Республики, отметив, что с этой целью были приняты необходимые меры. Особо было подчеркнуто, что миссия ООН во время визита в Карабах не зафиксировала ни одного случая насилия в отношении местных армянских жителей и никакого ущерба гражданской инфраструктуре.
Говоря о процессе нормализации азербайджано-армянских отношений, посол М.Талыбов отметил важность подписания мирного договора между двумя странами, делимитации и демаркации границ, а также разблокировки региональных коммуникаций.скачать dle 11.3