06.12.2018 15:50 5 002
Ermənistan baş naziri vəzifəsini icra edən Nikol Paşinyanın ölkənin Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin direktoru Artur Vanetsyanla telefon danışığının səs yazısı internetdə yayılıb. Onlar Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının (KTMT) sabiq baş katibi Yuri Xaçaturovun həbsini və mümkün sonucları müzakirə edirlər. Vanetsyan bildirib ki, Xaçaturovun mümkün həbsi ruslarla münasibətləri gərginləşdirə bilər.
Azərbaycan prezidenti yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzi ilə birlikdə danışıqların detallarını diqqətinizə çatdırır.
Vanetsyan həmin gün bir neçə dəfə Paşinyana zəng edib. Zənglərdən birində Nikol Paşinyan iclasda olduğunu bildirib. Daha sonra Vanetsyan Paşinyana deyib ki, Xaçaturovun həbsi ruslara pis təsir edib, onları qıcıqlandırıb.
“Rusiyanın kəşfiyyatı (daha sonra Vanetsyan aydınlaşdırıb ki, söhbət Xarici Kəşfiyyat İdarəsindən gedir – red.) ilə yanaşı, Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin nümayəndələri yanıma gəlmişdilər. Onlar deyirdilər ki, biz bunu etməyək. Deyirlər ki, heç olmasa KTMT rəhbəri vəzifəsindən çıxarın, sonra həbs edin”, - Vanetsyan bildirib.
Paşinyan soruşur: “Birdən getsə və daha qayıtmasa?” Vanetsyan cavab verir ki, onu heç yerə buraxmaq olmaz.
Paşinyan və Vanetsyan arasında baş tutan bu qısa danışıqdan bir sıra vacib məqamları vurğulamaq olar.
SAM-ın direktoru Fərhad Məmmədovun sözlərinə görə, bu, KTMT-nin sabiq rəhbəri ilə bağlı internetdə yayımlanan ikinci səs yazısıdır.
“Vanetsyanın dediyi kimi, Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Xidməti bu səs yazısının kimlər tərəfindən və necə yayıldığını araşdıra bilməyib. Nəinki sifarişçiləri, hətta onu internetə yerləşdirən şəxsləri tapmaq mümkün olmayıb. Ermənistan MTX yalnız dinləmənin İspaniyadan aparıldığını müəyyən edə bilib”, - müsahibimiz bildirib.
Məmmədovun fikrincə, Yerevanda araşdırmalar gedən zaman Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyanın səs yazısı internetdə yayımlanıb.
“Bu danışıqdan dəqiq başa düşmək olar ki, Moskva həbslərlə bağlı narazılığını Yerevana çatdırıb. Bu, ondan xəbər verir ki, Ermənistanda məhkəmə sistemi icra hakimiyyətinin tabeliyindədir. Və Paşinyanın Ermənistanda demokratik, hüquqi dövlətin inkişaf etdiyini deməsinə baxmayaraq, bu məsələ əksini sübut edir”, - o deyib.
Müsahibimiz əlavə edib ki, bu gün Ermənistanda Serj Sarqsyanın prezidentlik dövründə baş verənlər təkrarlanır. Ermənistanda bir nəfərin avtoritar rejimi olub və hazırda da fəaliyyət göstərir.
“Daha bir vacib məqamlardan biri bu danışığın yayımlandığı dövrlə bağlıdır. Ermənistanda parlament seçkilərinə bir neçə gün qalmış və Paşinyanın Rusiyaya səfəri günü səs yazısı yayılıb. Məlumdur ki, o, Rusiyada prezident Vladimir Putinlə görüşəcək. Rusiya prezidentinin köməkçisi Yuri Uşakov bəyan edib ki, KTMT dövlət başçılarının dekabrın 6-na planlaşdırılan sammitinin vaxtı erməni tərəfinin xahişi ilə dəyişdirilib”, - Məmmədov qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, gözləmək olardı ki, Paşinyan seçkilərə üç gün qalmış KTMT baş katibliyi ilə bağlı razılığa gəlinməməsinin onun gələcəkdəki siyasi taleyinə mənfi təsir edəcəyini başa düşürdü.
“Sonra bütün bunlar da təkzib olunub. Xatırladım ki, dünən Ermənistanda ilk dəfə parlament debatı keçirilib. Orada Respublika Partiyasının nümayəndəsi bəyan etdi: “Hər şey o həddə gəldi çıxdı ki, Ermənistan siyasətinin səviyyəsi Nikol Paşinyanın müxtəlif ölkələrdəki qurumlarının mətbuat xidmətləri ilə danışığı ilə ölçülməyə başladı”, - Məmmədov qeyd edib.
SAM direktoru əlavə edib ki, Paşinyan hələ də dövlət idarəçiliyində ona tapşırılan rolu başa düşmür.скачать dle 11.3

Сенсационный слив. ЦСИ Азербайджана о деталях записи разговора Пашиняна - ВИДЕО
Median.Az совместно с Центром стратегических исследований при президенте Азербайджана предлагает вашему вниманию детали этих разговоров.
А.Ванецян в этот день несколько раз звонит Н.Пашиняну. Во время одного звонка премьер-министр шепотом говорит, что он на заседании. Затем А.Ванецян сообщает ему, что русские весьма тяжело переживают арест Ю.Хачатурова.
«Ко мне приехали представители как разведки (позже Ванецян поясняет, что речь идет о представителях Службы внешней разведки - ред.), так и ФСБ. Они говорят, чтобы мы не делали этого. Говорят, хотя бы с поста главы ОДКБ снимите, потом арестуйте, иначе это нанесет урон авторитету ОДКБ», - говорит директор СНБ.
Н.Пашинян спрашивает: «А если уедет и не вернется больше?». А.Ванецян отвечает, что его никуда не отпустят.
В этой короткой выдержке из разговора Н.Пашиняна с А.Ванецяном можно подчеркнуть ряд важных моментов.
По словам директора Центра стратегических исследований при президенте Азербайджана Фархада Мамедова, это уже второй разговор о бывшем генсеке ОДКБ, который попадает в сеть.
«Ванецян лично заявил, что СНБ Армении не смогла вычислить, как и кто подслушивал эти важные переговоры, даже людей, которые выложили это все в интернет. Им удалось узнать только то, что прослушка велась из Испании», - говорит собеседник сайта.
По мнению Ф.Мамедова, пока велось следствие в Ереване, в интернете появилась запись разговора премьер-министра Армении Н.Пашиняна.
«Из этой беседы можно сделать конкретный вывод, что Ереван был предупрежден о недовольстве Кремля громкими арестами заранее. Это все говорит о том, что система правосудия Армении находится в подчинении исполнительной власти. Пашинян много говорит о том, что имеется развитие демократического, правового государства в Армении, но данный «слив» ясно демонстрирует обратное», - сказал он.
По мнению собеседника сайта, сегодня в Армении повторяется то же, что и в период президентства Сержа Саргсяна. В Армении был и сейчас действует авторитарный режим.
«Стоит обратить внимание на то, в какой период в сети появляется данный разговор. Буквально за несколько дней до выборов в парламент Армении и накануне поездки Пашиняна в Россию, где у него должна состоятся встреча с Путиным. По заявлению помощника президента России Юрия Ушакова, саммит глав государств-членов ОДКБ, запланированный на 6 декабря в Санкт-Петербурге, перенесен по просьбе армянской стороны», - отметил Ф.Мамедов.
По его словам, этого можно было ожидать, так как Н.Пашинян понимал, что за три дня до выборов недостижение консенсуса по вопросу избрания генерального секретаря ОДКБ нанесет вред его дальнейшей политической судьбе.
«Хотя потом было опровержение. Напомню, вчера состоялись первые парламентские дебаты в Армении. Там представитель республиканской партии заявил: «Все свелось к тому, что политика Армении находится на уровне общения главы государства в лице Никола Пашиняна с пресс-секретарями ведомств различных стран. Фактически официальный Ереван имеет полемику между премьер-министром страны и пресс-секретарем, например, МИД Беларуси или России», - подчеркнул Ф.Мамедов.
Директор ЦСИ отметил, что Н.Пашинян до сих пор не понял даже свою роль, которую ему отводят в государственном управлении.