Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin keçmiş rəhbərinin qardaşı Moskvada saxlanılıb
Moskvada (Rusiya) polis Rusiyanın ən böyük yağ hasilatı şirkətinin (“Ideal” və “Oleyna” brendləri) sahibi Karen Vanetsyanı saxlayıb. Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin keçmiş rəhbəri Artur Vanetsyanın qardaşı vətənində çirkli pulların yuyulmasında şübhəli bilinir.
Ermənistan və İsveçrə vətəndaşlığı olan 55 yaşlı iş adamı yanvarın 28-i axşam saatlarında saxlanılıb.
Ermənistan prokurorluğu hələ 2018-ci ildə ona qarşı “Vəzifə səlahiyyətlərindən istifadə etməklə çirkli pulların yuyulması” maddəsi ilə iş açıb, ötən il isə o, axtarışa verilib.
İstintaqın məlumatına görə, Vanetsyan faktiki olaraq Ermənistanın Vatikandakı səfirinə məxsus olan Zəngəzur Mis-Molibden Kombinatının 12,5%-lik payını 15,5 milyon dollara alıb. İddialara görə, sənaye maqnatı bütün qanunsuz əməliyyatlar nəticəsində 35 milyon dollar zənginləşib.
Bir il əvvəl Vanetsyan, həmçinin “Ideal”, “Oleyna” və “Maslenitsa” yağları istehsal edən ABŞ kənd təsərrüfatı treyderi “Bunge”ın Rusiya biznesini də alıb. Sahibkarın sözlərinə görə, o, aktivləri real dəyərinin yarısı qiymətinə alıb. Onun şirkətinin alışdan sonra nizamnamə kapitalı 1,3 milyard rubl (təxminən 24,5 milyon - red.) təşkil edib.

Брат экс-главы СНБ Армении задержан в Москве
В Москве (Россия) полиция задержала владельца крупнейшей в России компании по производству масла (бренды Ideal и "Олейна") Карена Ванецяна. Брат бывшего главы Службы национальной безопасности Армении Артура Ванецяна на родине подозревается в отмывании денег.
55-летний бизнесмен, имеющий гражданства Армении и Швейцарии, был задержан в российской столице вечером 28 января. Еще в 2018 году армянская прокуратура возбудила против него дело по статье "Отмывание денег с использованием должностных полномочий", а в прошлом году его объявили в розыск.
Как полагает следствие, Ванецян купил за 15,5 млн долларов 12,5% акций Зангезурского медно-молибденового комбината, фактически принадлежавшие послу Армении в Ватикане. Промышленный магнат якобы обогатился на 35 млн долларов в результате всех незаконных сделок.
Год назад Ванецян также приобрел российский бизнес американского агротрейдера Bunge, который выпускает масло Ideal, "Олейна" и "Масленица". По словам предпринимателя, он купил активы по стоимости, которая ниже реальной в два раза. Уставный капитал его фирмы после покупки составил 1,3 млрд рублей (примерно 24,5 млн - ред.). В самой Армении активисты, недовольные политикой премьера Никола Пашиняна, считают дело политически ангажированным.