Çingiz Abdullayev: Mənim kitablarımı yandırın, Fərhad Bədəlbəylinin barmaqlarını kəsin
“Azadlıq” radiosu və “Müsavat” qəzetində yazılır ki, ölkəmizdə fikirləri nəşriyyatın siyasəti ilə ziddiyyət təşkil etdiyinə görə öz fikrini ifadə etmək hüququndan məhrum olan yazıçılar var.
Onların məharətli təbliğatı nəticəsində bəzi müəlliflərin kitablarının tonqalda yandırılmalı olduğunu düşünən bir qrup insan peyda oldu. Söhbət xalq yazıçısı Anar və xalq yazıçısı Çingiz Abdullayevdən gedir”.
Bunları azərbaycanlı yazıçı, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi Çingiz Abdullayev öz “Facebook” səhifəsində yazıb.
Ç.Abdullayev müxalifətin qarşıdakı prezident seçkilərində İlham Əliyevin namizədliyini dəstəkləyən yazıçıların kitablarını yandırmaqla bağlı çağırışlarını hiddətlə qarşılayıb.
Ç.Abdullayevin müraciətinin mətnini oxuculara təqdim edirik:
“Nə üçün? Seçkilərdə indiki prezidentin namizədliyini dəstəklədiklərinə görə? Bravo! Afərin sizə! Nədənsə bu vaxta qədər bir dəfə olsun, Xocalı soyqırımını böyük şövqlə təsvir edən, qonşu xalqın bizim torpaqlara olan iddiasını əsaslandırmağa çalışan Balayanın kitabını yandırmaq təklifi eşitmədim. Halbuki onun kitablarını heç yandırmağa lüzum da yoxdur. Onun kitabları qonşu xalqa olan zooloji nifrətin baris nümunəsidir”.
Aydın olur ki, bu azərbaycanlı müəlliflərin kitablarını yandırmaq daha xoşdur. Ancaq məsələ təkcə bununla bitmir! Orada zarafatyana Fərhad Bədəlbəylinin barmaqlarını kəsmək, Əlibəy Qasımzadənin binasını dağıtmaq təklifləri də səsləndi.
Bu siyahıya əlavələr edə bilərəm. Yəqin, Firəngiz Əlizadənin partituralarını yandırmaq, Şəfiqə Məmmədovanın filmlərini qadağan etmək, Fərhad Xəlilovun şəkillərini yandırmaq, Azərpaşanın tamaşalarını bağlamaq lazımdır.
Bəlkə, dayanaq? Anar artıq bildirib ki, onun kitablarını yandırmağa başlasalar və o, bu şərəfli siyahıya düşsə, bununla qürur duyar. Bildirmək istəyirəm ki, onu tamamilə dəstəkləyirəm, mənim üçün də bu siyahıya düşmək böyük qürur olar. Məsələn, Tomas Mann, Heyne, Feyxtvanqer, Freydin kitablarını Hitler Almaniyasının vaxtında yandırıblar.
Ancaq məni İsa Qəmbərin bu məsələdə susması təəcübləndirir, o İsa Qəmbər ki, Anar onu həbsxanadan çıxaran zaman ona zamin durmuşdu. O İsa Qəmbər ki, onu ən sadiq oxucularımdan hesab edirdim.
Azərbaycanın ən iri müxalifyönlü informasiya agentliyinin rəhbəri Mehman Əliyev niyə susur? O tutulan zaman Anar, Fərhad Bədəlbəyli və bu yazının müəllifi onun müdafiəsinə qalxmadımı?
Yəqin ki, belə də lazım imiş. Bizim ənənələr belədir. Ən üzücü tərəfi odur ki, hər ikisi bu “autodafe”nin böyük xəcalət gətirəcəyini yaxşı anlayan kifayət qədər savadlı insanlardır. Yenə də onu demək istəmirəm! Kitablarımın yandırılmalı olduğu ilə razıyam. Ancaq kitablarım axı bir çox ölkələrdə satılır.
Onları bütün dünya ölkələrindən toplamaq və yandırmaq müşkül məsələ olacaq. Üstəlik, onların çoxu artıq internetdə elektron şəkildə dərc olunub.Yandırmağa başlayın, sizə uğurlar!
İndi isə ən vacibinə gələk! Səksən yaşlı Anara zəng vurub, böyük şövqlə hansısa sarsaqların onun kitabını yandırmağa çalışdığını xəbər verən yaramazların böyük alçaqlığına diqqət çəkmək istərdim. İki ay bundan əvvəl ağır ürək əməliyyatı keçirmiş bir insana zəng edirlər. Bu şüurlu qətl deyilsə, başqa hansı adı vermək olar?
Əslində, hər şey düzdür. Heç kim başqa şey gözləmirdi. Bu “çürümüş ziyalılara” belə də lazım idi. Oxlokratiyanın hərc-mərcliyi hakimiyyətin diktatından heç də yaxşı deyil”.//oxu.az

Чингиз Абдуллаев: Сжигайте мои книги, отрежьте пальцы Фархаду Бадалбейли!
С подачи радио «Азадлыг» и газеты «Мусават» стало известно, что в нашей стране есть писатели, которые не имеют права высказывать свое мнение, если оно противоречит политике этих изданий.
В результате их умелой пропаганды сразу появилась группа людей, которая решила, что книги некоторых авторов нужно публично сжечь на костре - книги народного писателя Анара и народного писателя Чингиза Абдуллаева.
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, об этом написал азербайджанский писатель, секретарь Союза писателей Азербайджана Чингиз Абдуллаев на своей странице в фейсбук.
Ч.Абдуллаев выступил с гневным обращением в ответ на призывы оппозиции сжечь книги писателей, поддержавших кандидатуру Ильхама Алиева на предстоящих президентских выборах:
«За что? За то, что они поддерживают на выборах кандидатуру нынешнего президента? Браво! Просто молодцы! Я ни разу не слышал призывов сжечь хотя бы одну книгу Балаяна, который с удовольствием описывал Ходжалинский геноцид, обосновывая право соседнего народа на наши земли. Хотя даже его книги не нужно сжигать. Они наглядный пример зоологической ненависти к соседнему народу.
Очевидно: что гораздо приятнее сжигать книги этих азербайджанских авторов. Но дело не только в этом! Там уже напечатали пока шутливое предложение отрезать пальцы Фархаду Бадалбейли, снести здания Эльбая Касум-заде.
Я дополню этот список. Наверно, нужно еще сжечь все партитуры Фирангиз Ализаде, запретить фильмы Шафиги Мамедовой, уничтожить картины Фархада Халилова, закрыть постановки Азерпаши. Может, остановимся? Анар уже заявил, что для него будет честью, если начнут сжигать его книги, и он попадет в этот почетный список.
Я хочу заявить, что полностью его поддерживаю и для меня будет такая же честь попасть в этот список! Например, произведения Томаса Манна, Гейне, Фейхтвангера, Фрейда сжигали в гитлеровской Германии.
Но меня удивляет молчание Исы Гамбара, которого из тюрьмы под свое поручительство забирал Анар. И которого я всегда считал одним из своих самых преданных читателей!
Почему молчит Мехман Алиев, руководитель крупнейшего оппозиционного информагентства, за которого в первый же день вступились Анар, Фархад Бадалбейли и автор этих строк, когда он был арестован? Наверно, так и нужно. Таковы наши традиции!
Никто не ждет особого внимания, просто высказать свое мнение! Самое обидное: что оба достаточно начитанные люди, чтобы понимать, каким позором обернется подобное аутодафе! Но я опять не об этом!
Согласен, что мои книги нужны сжечь! Но они продаются во многих странах. Будет сложно и накладно собрать их по всему миру и сжечь. Тем более, что все давно опубликовано в Интернете. Начинайте сжигать! Успехов!
А теперь самое важное. Я обращаю внимание на чудовищную подлость недолюдей, которые звонят восьмидесятилетнему Анару и с удовольствием сообщают, что какие-то отморозки собираются сжечь его книги.
Звонят человеку, который два месяца назад перенес тяжелейшую операцию на сердце! Если это не сознательное убийство, то как это называется? Вообще, все правильно! Никто ничего иного и не ждал! Так и нужно всей этой «гнилой интеллигенции». Беспредел охлократии ничуть не лучше диктата власти!»