"Olivia"da yoxlamalara əngəl olundu: FHN Həsən İsrafilzadə barəsində protokol tərtib etdi
Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN) Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidməti 3-cü Ərazi Dövlət Yanğın Nəzarəti İdarəsi tərəfindən "SİMPLE-B" Məhdud Məhsuliyyətli Cəmiyyətinə (MMC) məxsus "Olivia" kosmetika mağazalar şəbəkəsinin sahibinə protokol yazılıb.
"Qaynarinfo"ya istinadən xəbər verir ki, protokol İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 602.4-cü maddəsi (Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların tənzimlənməsi və sahibkarların maraqlarının müdafiəsi haqqında qanunvericiliyin pozulması) ilə irəli sürülüb.
MMC-nin qanuni təmsilçisi İsrafilzadə Həsən Fazil oğlu barəsində tərtib edilmiş inzibati xəta haqqında protokol əsasında toplanmış material Bakı şəhəri Binəqədi Rayon Məhkəməsinə göndərilib. Məhkəmə tərəfindən isə protokol əsasında toplanmış materiala baxılması üçün aidiyyəti üzrə Xətai Rayon Məhkəməsinə göndərilib.
Qeyd edək ki, İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 602.4-cü maddəsinə əsasən, sahibkar tərəfindən yoxlama prosesində yoxlamaya aid sənədlərin yoxlayıcıya təqdim edilməməsinə, yoxlama zamanı yaranan suallara şifahi və (və ya) yazılı izahatlar verilməməsinə, təhrif olunmuş, yanlış məlumatın verilməsinə və ya sahibkarlıq fəaliyyəti üçün istifadə olunan əraziyə, istehsal və emal müəssisələrinə, anbarlara, satış sahələrinə, nəqliyyat vasitələrinə, habelə sahibkarlıq fəaliyyəti üçün istifadə olunan digər yerlərə baxış keçirilməsinə mane olmağa görə vəzifəli şəxslər 1000 manatdan 1500 manatadək məbləğdə cərimə edilir.скачать dle 11.3

В Olivia помешали проведению проверок: МЧС составило протокол в отношении Гасана Исрафилзаде
3-е Территориальное государственное управление пожарного надзора Государственной службы пожарного надзора Министерства по чрезвычайным ситуациям (МЧС) составило протокол в отношении владельца сети косметических магазинов Olivia, принадлежащих ООО SİMPLE-B.
Как сообщает Qaynarinfo, протокол был составлен по статье 602.4 (нарушение законодательства о регулировании проверок, проводимых в сфере предпринимательства, и о защите интересов предпринимателей) Кодекса об административных проступках.
Материал, собранный на основании протокола об административном правонарушении, составленного в отношении законного представителя ООО Гасана Исрафилзаде, был направлен в Бинагадинский районный суд города Баку. Суд, в свою очередь, направил собранный на основании протокола материал для рассмотрения по подведомственности в Хатаинский районный суд.
Отметим, что согласно статье 602.4 Кодекса об административных проступках, за непредставление предпринимателем проверяющему в процессе проверки документов, относящихся к проверке, не предоставление устных и (или) письменных объяснений на вопросы, возникающие во время проверки, предоставление искаженной, ложной информации или препятствование проведению осмотра территории, используемой для предпринимательской деятельности, предприятий производства и переработки, складов, помещений для продаж, транспортных средств, а также других мест, используемых для предпринимательской деятельности, должностные лица подвергаются штрафу в размере от 1 000 до 1 500 манатов.скачать dle 11.3