Dini ekstremist materiallar yayan şəxsə HÖKM OXUNDU
Dini ekstremist materialların hazırlanması, saxlanılması və yayılması, habelə dini nifrət və düşmənçiliyin salınmasında təqsirləndirilən Orxan Fazil oğlu Sayadov barəsində cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi başa çatıb.
APA-ya istinadən xəbər verir ki, Gəncə Şəhər Məhkəməsində hakim Liza Xanməmmədovanın sədrliyi ilə keçirilən prosesdə hökm elan olunub.
Hökmə əsasən, təqsirləndirilən şəxs 5 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. O, cəzasını ümumi rejimli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkəcək.
İttihama görə, Orxan Sayadov barəsində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 167-3.1-ci (dini ekstremist materialları hazırlama, saxlama və ya yayma) və 283.1-1-ci (dini nifrət və düşmənçiliyin salınması dini düşmənçilik, dini radikalizm və ya dini fanatizm zəminində törədildikdə) maddələri ilə ittiham irəli sürülüb.скачать dle 11.3

Как сообщает AПA, приговор был зачитан на процессе в Гянджинском городском суде под председательством судьи Лизы Ханмамедовой.
Согласно приговору, подсудимый приговорён к 5 годам лишения свободы. Он будет отбывать наказание в исправительном учреждении общего режима.
По обвинению, в отношении Орхана Саядова Cлужбой uосударственной безопасности выдвинуто обвинение по статьям 167-3.1 (изготовление, хранение или распространение религиозно-экстремистских материалов) и 283.1-1 (разжигание религиозной ненависти и вражды, совершённое на почве религиозной вражды, религиозного радикализма или религиозного фанатизма) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.