Azərbaycanın dövlət xadimlərinə sui-qəsd hazırlayan terrorçuya HÖKM OXUNDU
İstintaqı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən aparılmış, dövlət və ictimai xadimlərin həyatına sui-qəsd hazırlamaqda təqsirləndirilən Elşən Nəcəfovun cinayət işinin məhkəmə baxışı yekunlaşıb.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Aytən Əliyevanın sədrliyi ilə keçirilən prosesdə təqsirləndirilən şəxs son sözünü demək üçün prosesin qapalı davam etdirilməsini və məhkəmə zalında olan şəxslərin çıxarılmasını xahiş edib.
Təqsirləndirilən şəxsin vəsatəti təmin edilib.
Daha sonra məhkəmədə hökm oxunub. Hökmə əsasən, Elşən Nəcəfov 12 il azadlıqdan məhrum edilib. O, cəzasını ciddi rejimli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkəcək.
Qeyd edək ki, Elşən Nəcəfov 2023-cü ilin sentyabr ayında Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən keçirilən xüsusi əməliyyat zamanı saxlanılıb.
Elşən Nəcəfova qarşı irəli sürülmüş ittihamda qeyd edilib ki, o, xarici ölkə ərazisində yaşayan digər Azərbaycan Respublikası vətəndaşı ilə əlbir olub xarici dövlət rəsmilərinin Azərbaycana səfəri zamanı onlara və Azərbaycanın dövlət və ictimai xadimlərinə qarşı ictimai tədbirdə imkan əldə edib terror hücumu etməyə hazırlıqlar görüb. Bu barədə qətiyyətini ifadə etdiyi və əlbir olduğu şəxsə göndərdiyi səs yazıları iş materiallarına əlavə edilib. Sonuncu Elşən Nəcəfova terrorçuluq əməlləri törətməsi planını həyata keçirərkən öldürüldüyü halda "şəhid" hesab ediləcəyini bildirib.
Elşən Nəcəfov DTX əməkdaşları tərəfindən ifşa edilərək saxlanıldığından, iradəsindən asılı olmayaraq qeyd olunan terror əməllərini törədə bilməyib.
Ona Cinayət Məcəlləsinin 28, 277 (dövlət xadiminin və ya ictimai xadimin həyatına sui-qəsdə hazırlıq), 214-2 (terrorçuluğa açıq çağırışlar), 167-3.1-ci (dini ekstremist materialları, yəni dini ekstremist fəaliyyəti həyata keçirməyə çağıran və ya belə fəaliyyəti əsaslandıran, yaxud belə fəaliyyətin zəruriliyinə bəraət qazandıran materialları hazırlama, saxlama və ya yayma), 281.2 (dövlət əleyhinə yönələn açıq çağırışlar) maddələri ilə ittiham elan edilib.

Арестованный СГБ террорист попросил продолжить судебный процесс в закрытом режиме
Завершился судебный процесс по уголовному делу Эльшана Наджафова, обвиняемого в подготовке террористического акта и покушения на жизнь государственного или общественного деятеля, расследование которого проводилось Службой государственной безопасности (СГБ).
Как сообщает Oxu.Az, на заседании в Бакинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Айтен Алиевой обвиняемый попросил продолжить процесс в закрытом режиме и удалить из зала суда присутствующих для произнесения своего последнего слова.
Ходатайство обвиняемого было удовлетворено.
Затем в суде был зачитан приговор, согласно которому Э.Наджафов приговорен к 12 годам лишения свободы. Он будет отбывать наказание в исправительном учреждении строгого режима.
Отметим, что Эльшан Наджафов был задержан сотрудниками Службы государственной безопасности в сентябре 2023 года в ходе спецоперации. Ему было предъявлено обвинение в подготовке в сговоре с другим гражданином Азербайджана, проживающим за рубежом, к совершению террористической атаки на иностранных госчиновников во время их визита в нашу страну, а также на азербайджанских государственных и общественных деятелей на публичном мероприятии. Доказательства в виде голосовых сообщений, где Э.Наджафов выражает свою решимость и сговор с сообщником, приобщены к материалам дела.
Сообщник обвиняемого заявлял, что в случае гибели при осуществлении плана Э.Наджафов будет считаться "шехидом". Однако Э.Наджафов был разоблачен и задержан сотрудниками СГБ, поэтому не смог предпринять попытку совершить указанные террористические действия вопреки своей воле.
Ему было предъявлено обвинение по статьям 28,277 (подготовка к посягательству на жизнь государственного или общественного деятеля), а также 214-2 (публичные призывы к терроризму), 167-3.1 (изготовление, хранение или распространение религиозных экстремистских материалов), 281.2 (публичные призывы, направленные против государства) Уголовного кодекса АР.скачать dle 11.3