Bitkiçilik sahəsində subsidiya və güzəştlərin tətbiqində uyğunsuzluqlarla bağlı cinayət işi başlanıb
22.04.2026 12:09 480
Bitkiçilik sahəsində subsidiya və güzəştlərin tətbiqində aşkarlanan uyğunsuzluqlarla bağlı cinayət işi başlanıb.
APA-ya istinadən xəbər verir ki, Hesablama Palatası tərəfindən bununla bağlı Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə Baş İdarəsinə müraciət olunub. İdarədə müraciət əsasında Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə cinayət işi başlanılıb, araşdırma gedir.
Qeyd edək ki, Hesablama Palatasının bitkiçilik sahəsində dövlət dəstəyinin səmərəliliyi və nəticəliliyinə dair auditində subsidiya mexanizmlərinin idarə olunması, monitorinq, hesabatlılıq və nəzarət sahələrində ciddi nöqsanlar müəyyən edilib. Audit 2022-ci ilin əvvəlindən 2025-ci il aprelin 1-dək olan dövrü əhatə edib. Hesabata görə, məhv olmuş əkin sahələrinə görə 10.1 milyon manat, pambıq və tütün üzrə göstərici fərqlərinə görə 3.7 milyon manat subsidiya ödənilib. Bundan başqa, 157 min hektar torpaq sahəsi üzrə 34.55 milyon manat, 19 fermer üzrə isə 24.2 milyon manat əkin subsidiyasının ödənilməsinə yol verildiyi bildirilib.
Palata, həmçinin qeyd edib ki, bəzi hallarda məhsul subsidiyaları və texnika güzəştləri üzrə də artıq ödəmələrə yol verilib, subsidiyaların bir hissəsi hüquqi şəxslərin hesablarına deyil, fiziki şəxslərin fermer kartlarına köçürülüb. Audit zamanı 18.8 milyon manat əkin subsidiyasından elektron qaimə-faktura olmadan istifadə edildiyi də aşkarlanıb.
Hesablama Palatası bitkiçilik sahəsində dövlət dəstəyinin səmərəliliyinin artırılması, monitorinqin gücləndirilməsi və maliyyə öhdəlikləri yaradan nöqsanların aradan qaldırılması ilə bağlı aidiyyəti qurumlara təkliflər verib.скачать dle 11.3

22.04.2026 12:09 408
По фактам выявленных нарушений при применении субсидий и льгот в сфере растениеводства возбуждено уголовное дело.
Как стало известно AПA, Счётная палата обратилась по данному вопросу в Главное управление по борьбе с коррупцией при генеральном прокуроре. На основании обращения в управлении возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса, ведётся расследование.
Отметим, в ходе аудита Счётной палаты по эффективности и результативности государственной поддержки в сфере растениеводства были выявлены серьёзные недочеты в управлении механизмами субсидирования, а также в сфере мониторинга, отчётности и контроля. Аудит охватил период с начала 2022 года по 1 апреля 2025 года. Согласно отчёту, за уничтоженные посевные площади было выплачено 10.1 млн манатов, по расхождениям показателей по хлопку и табаку - 3.7 млн манатов субсидий. Кроме того, допущена выплата 34.55 млн манатов субсидий на посевы по 157 000 гектаров земли, а также 24.2 млн манатов - по 19 фермерам.
Палата также отметила, что в ряде случаев имели место избыточные выплаты по продуктовым субсидиям и льготам на технику, при этом часть субсидий перечислялась не на счета юридических лиц, а на фермерские карты физических лиц. В ходе аудита также выявлено использование 18.8 млн манатов посевных субсидий без электронных счетов-фактур.
Счётная палата представила соответствующим органам предложения по повышению эффективности государственной поддержки в сфере растениеводства, усилению мониторинга и устранению нарушений, создающих финансовые обязательства.скачать dle 11.3