Aqrar sahədə yeni subsidiya mexanizmi yaradılır
Prezident İlham Əliyev aqrar sahədə yeni subsidiya mexanizminin yaradılması haqqında fərman imzalayıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu fərmanla təsdiq edilmiş “Kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalının subsidiyalaşdırılması Qaydası”na əsasən, bitkiçilik sahəsində subsidiyaların hesablanmasında istifadə olunan baza məbləği 200 manat müəyyən edilir.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi “Subsidiya” informasiya sisteminin yaradılmasını və subsidiyaların 2020-ci il yanvarın 1-dən etibarən verilməsini təmin edəcək; Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə razılaşdırmaqla “Subsidiya” informasiya sistemi haqqında əsasnamənin layihəsini üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Prezidentinə təqdim edəcək.
Maliyyə Nazirliyi kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçılarına dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına verilən subsidiyalar üzrə 2019-cu ildə yaranmış öhdəliklərin cari ildə ayrılmış büdcə vəsaiti hesabına ödənilməsi mümkün olmadıqda, həmin ödənişlərin növbəti il üçün dövlət büdcəsində bu məqsədlə nəzərdə tutulan vəsait hesabına aparılmasını təmin edəcək.

В аграрной сфере создается новый механизм субсидирования
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал указ о создании нового механизма субсидирования в аграрной сфере.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, согласно утвержденному этим указом «Порядку субсидирования производства сельскохозяйственной продукции», базовая сумма, используемая при расчете субсидий в области растениеводства, определяется на уровне 200 манатов.
Министерство сельского хозяйство обеспечит создание информационной системы «Субсидия» и выдачу субсидий с 1 января 2020 года; подготовит совместно с Государственным агентством по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджана и представит в течение трех месяцев Президенту проект положения об информационной системе «Субсидия».
Если в течение этого года будет невозможным погасить образовавшиеся в 2019 году обязательства по субсидиям, Министерству финансов поручено осуществить выплаты производителям сельскохозяйственной продукции за счет средств, предусмотренных в госбюджете на следующий год.