Prokurorluq Gəncə İcra Hakimiyyətində araşdırma aparır
APA-ya istinadən xəbər verir ki, Hesablama Palatasının müraciəti əsasında Gəncə İcra Hakimiyyətində Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə Baş İdarəsi tərəfindən araşdırmaya başlanıb.
Qeyd edək ki, Hesablama Palatasının Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətində apardığı audit zamanı tikinti və təmir layihələri üzrə ciddi maliyyə pozuntuları aşkarlanıb. Audit 2023-2025-ci illəri əhatə edib və 192 milyon manat vəsait yoxlanılıb.
Məlumata görə, "Gəncə İdman sarayının tikintisi" layihəsində işlərin dəyəri 9.52 milyon manat artırılıb. 249 mənzilli yaşayış binası üzrə isə 1.28 milyon manat artıq ödəniş müəyyən olunub.
Bundan əlavə, mənzil fondunun təmiri, yolların əsaslı təmiri və abadlıq işlərində də yüz minlərlə manat artıq vəsait ödənildiyi bildirilib.
Hesablama Palatası qeyd edib ki, artıq ödənilmiş vəsaitlərin bir hissəsi dövlət büdcəsinə qaytarılıb, bəzi hallar üzrə isə məhkəmə prosesi davam edir.скачать dle 11.3

Прокуратура проводит проверку в Исполнительной власти города Гянджа
Как сообщает AПA, на основании обращения Счётной палаты Главным управлением по борьбе с коррупцией при генеральном прокуроре начато расследование.
Отмечается, что в ходе аудита, проведённого Счётной палатой в ИВ города, были выявлены серьёзные финансовые нарушения по строительным и ремонтным проектам. Аудит охватил 2023-2025 годы, проверено расходование192 млн манатов.
Согласно информации, по проекту "Строительство Гянджинского спортивного комплекса" стоимость работ была завышена на 9.52 млн манатов. По жилому зданию на 249 квартир выявлена переплата в размере 1.28 млн манатов.
Кроме того, сообщается о переплатах на сотни тысяч манатов при ремонте жилищного фонда, капитальном ремонте дорог и благоустройстве.
Счётная палата отметила, что часть излишне выплаченных средств уже возвращена в государственный бюджет, по ряду случаев судебные разбирательства продолжаются.скачать dle 11.3