Azərbaycanın məşhur turizm bölgəsində DƏHŞƏTLİ MƏNZƏRƏ - Video
Xızı rayonunun Altıağac qəsəbəsində məişət tullantılarının vaxtında daşınmaması sakinləri narahat edir. Yığılıb qalan zibillər ərazidə antisanitar vəziyyət yaradır, həm ekoloji, həm də sağlamlıq baxımından ciddi problemlərə səbəb olur.
Bu barədə AzTV-nin videomaterialında deyilir.
Sakinlər problemin tezliklə həll olunmasını istəyirlər:
"Hara baxırsan zibil tökülüb. İstəyir çaylara, istəyir yollara. Bizim zibil qablarımız yoxdur. Zibil maşını gəlmir".
"Bu boyda Altıağacda iki dənə zibil qutusu var. Biri məktəbin həyətindədir, bunu da guya uşaq bağçasına qoyublar. Zibillik baş alıb gedir. Körpə uşaqlarımızı buraya gətirib bağçaya qoyuruq. Hər bir xəstəlik tapa bilərlər", - digər bir sakin bildirib.
Bu azmış kimi, qəsəbədən axan çay da çirkləndirilir.
"Buna bir tədbir görmək lazımdır ki, gətirib zibil qutularını qoyaq, vaxtında gəlib aparsınlar. Düzdür, söz verdilər, gətirib qoyacaqlar. Hələ bir səs yoxdur".
Məsələ ilə bağlı Xızı Rayon İcra Hakimiyyətindən bildirilib ki, məişət tullantılarının toplanması və daşınması xidmətlərinin təşkili üçün sakinlərin kollektiv şəkildə müqavilə bağlaması lazımdır.

Ужасающая картина в известном туристическом регионе Азербайджана: поселок утопает в мусоре - ВИДЕО
Несвоевременный вывоз бытовых отходов в поселке Алтыагадж Хызынского района вызывает серьезное беспокойство у местных жителей. Скопившийся мусор создает антисанитарную обстановку, представляя угрозу как для окружающей среды, так и для здоровья населения.
Об этом говорится в видеоматериале Азербайджанского государственного телевидения (AzTV).
Отмечается, что жители требуют скорейшего решения проблемы.
"Куда ни посмотришь - повсюду мусор. Его выбрасывают и в реку, и вдоль дорог. У нас нет мусорных контейнеров, мусоровоз сюда не приезжает", - рассказал один из них.
По словам другой гражданки, на весь поселок установлено всего два мусорных бака.
"Один находится во дворе школы, другой якобы предназначен для детского сада. Свалка постоянно разрастается. Мы приводим сюда маленьких детей, оставляем их в садике, а они могут подхватить любую инфекцию", - добавила она.
Сообщается, что протекающая через поселок река также подвергается загрязнению.
"Нужно принять меры, чтобы привезли и установили контейнеры, а мусор вовремя вывозили. Правда, нам обещали решить проблему, однако до сих пор никаких вестей нет", - подчеркнули жители.
В Исполнительной власти Хызынского района отметили, что для организации услуг по сбору и вывозу бытовых отходов жителям необходимо коллективно заключить соответствующий договор.