"Moody's": Azərbaycan-Ermənistan sülh razılaşması geosiyasi riskləri azaldır
"Moody's Ratings" Azərbaycan və Ermənistan arasında 2025-ci ilin avqustunda əldə olunan sülh çərçivəsi razılaşmasının regionda geosiyasi risklərin azalmasına səbəb olduğunu açıqlayıb.
Agentliyin hesabatında bildirilir ki, razılaşmadan sonra diplomatik təmaslar artıb və sərhəd məhdudiyyətləri aradan qaldırılıb.
Bu da onilliklər ərzində vaxtaşırı hərbi qarşıdurmalarla müşayiət olunan münasibətlərlə müqayisədə müsbət dəyişiklik kimi qiymətləndirilir.
"Moody's" vurğulayır ki, Ermənistanla münasibətlərin tam normallaşması və yeni hərbi eskalasiya riskinin azalması Azərbaycanın kredit profili üçün əlavə müsbət amil ola bilər.скачать dle 11.3

Moody's: Мирное соглашение между Азербайджаном и Арменией снижает геополитические риски
Международное рейтинговое агентство Moody's Ratings заявило, что достигнутое в августе 2025 года мирное соглашение между Азербайджаном и Арменией привело к снижению геополитических рисков в регионе.
В отчете агентства отмечается увеличение дипломатических контактов и снятие пограничных ограничений после заключения соглашения.
Это расценивается как позитивное изменение по сравнению с отношениями, которые на протяжении десятилетий сопровождались периодическими военными столкновениями.
Moody's подчеркивает, что полная нормализация отношений с Арменией и снижение риска новой военной эскалации могут стать дополнительным позитивным фактором для кредитного профиля Азербайджана.скачать dle 11.3