"Moody’s" güclü ehtiyatlar və manatın sabitliyi fonunda Azərbaycanın reytinq tavanlarını yüksəldib
Beynəlxalq reytinq agentliyi "Moody’s" Azərbaycanın milli və xarici valyutada öhdəlikləri üzrə ölkə reytinq tavanlarını yüksəldərək milli valyuta üzrə tavan "Baa2"dən "Baa1"ə, xarici valyuta üzrə isə "Ba1"dən "Baa3"ə qaldırılıb.
Bu barədə agentliyin Azərbaycanla bağlı yaydığı son reytinq açıqlamasında bildirilir.
"Moody’s"in qiymətləndirməsinə əsasən, milli valyuta üzrə reytinq tavanı ilə suveren reytinq arasında mövcud olan iki pilləlik fərq bir tərəfdən dövlətin iqtisadiyyatda yüksək payı və institusional idarəetmənin zəifliyi, digər tərəfdən isə suveren fondun əhəmiyyətli aktivləri sayəsində xarici və makroiqtisadi sabitliyin qorunması ilə izah olunur.
Milli və xarici valyuta üzrə reytinq tavanları arasındakı iki pilləlik fərq isə ölkə iqtisadiyyatında dollarlaşma səviyyəsinin hələ də yüksək olaraq qalması və formal olaraq dəyişkən məzənnə rejiminə baxmayaraq, manatın ABŞ dollarına de-fakto bağlılığı ilə əlaqələndirilir. "Moody’s" hesab edir ki, bu amillər valyuta transfertləri və konversiya üzrə mümkün məhdudiyyətlər riskini artırır.скачать dle 11.3

Moody’s повысило потолки рейтингов Азербайджана на фоне сильных резервов и стабильности маната
Международное рейтинговое агентство Moody’s повысило потолок странового рейтинга Азербайджана по обязательствам в национальной и иностранной валютах: с Baa2 до Baa1 по местной валюте и с Ba1 до Baa3 - по иностранной.
Об этом говорится в новом рейтинговом заявлении агентства по Азербайджану.
Moody’s отмечает, что разрыв в два уровня между потолком по местной валюте и суверенным рейтингом страны отражает с одной стороны высокую долю государства в экономике и сохраняющиеся недостатки институционального управления, а с другой - наличие значительных активов суверенного фонда, обеспечивающих устойчивость внешнего сектора и макроэкономическую стабильность.
Аналогичный разрыв между потолками по местной и иностранной валютам, по мнению агентства, обусловлен сохраняющимся высоким уровнем долларизации экономики, а также фактической привязкой маната к доллару США - несмотря на формально заявленный гибкий валютный режим. Это, по мнению Moody’s, увеличивает риски возможных ограничений на трансферт и конвертацию валюты.скачать dle 11.3