Həsən Həsənov: "Azərbaycanla Ermənistan arasında əldə edilən atəşkəs Bişkek protokolunun nəticəsində olmayıb" (Video)
04.11.2025 11:42 609
Həsən Həsənov:
"Azərbaycanla Ermənistan arasında əldə edilən atəşkəs Bişkek protokolunun nəticəsində olmayıb. Bu, yalan məlumatdır".
Bunu İTV-nin efirində yayımlanan "Təmas xətti" verilişində Azərbaycanın ilk baş naziri və sabiq xarici işlər naziri Həsən Həsənov deyib.
O bildirib ki, Bişkek protokolunun mahiyyətinin yalnız bir vacib elementi olub:
"O da sülhməramlı qüvvələrin Rusiya ordusu nümunəsində iştirakı idi. Mən BMT-də olanda Ermənistan iki dəfə bu məsələni qaldırdı. Onda söhbət gedirdi ki, BMT tərəfindən formalaşmış sülhməramlı qüvvələr olsun, ermənilər isə Rusiya ordusu timsalında sülhməramlı qüvvələr istəyirdilər. Bunu da imzalamaq olmazdı. Çünki ordumuz hələ tam formalaşmamışdı, biz hələ tam qüvvətli deyildik. Deməli, sülhməramlılar hakim qüvvə olacaqdılar. Ona görə də Bişkek protokolu reallaşmadı. Atəşkəs də Bişkek Protokolu əsasında olmadı. Azərbaycan və Ermənistan arasında razılaşdırıldı. Nəticədə sülhməramlılar da olmadı, başqa ölkələr də. Heydər Əliyev fəxr edirdi ki, biz atəşkəsi sülhməramlı qüvvələr olmadan qoruyuruq. Ermənilər isə sülhməramlıların olmasını istəyirdilər. Əsas məqsəd də o idi ki, Rusiya qoşunları gəlsin".

Гасан Гасанов: Перемирие между Азербайджаном и Арменией не было результатом Бишкекского протокола (Видео)
04.11.2025 11:42 690
Перемирие, достигнутое между Азербайджаном и Арменией, не было результатом Бишкекского протокола. Эта ложная информация.
Об этом заявил первый премьер-министр Азербайджана и бывший министр иностранных дел Гасан Гасанов в программе Təmas xətti ("Линия соприкосновения"), транслируемой Общественным телевидением (İTV).
По его словам, Бишкекский протокол содержал лишь один ключевой момент.
"Это было размещение миротворческих сил в лице российской армии. Во время моего пребывания в ООН Армения дважды поднимала этот вопрос. Тогда речь шла о том, чтобы миротворческие силы были сформированы ООН, однако армяне хотели видеть миротворцев в лице российской армии. Подписывать такое соглашение было невозможно, поскольку наша армия на тот момент не была полностью сформирована, и мы еще не были достаточно сильны. Значит, миротворцы стали бы господствующей силой. Поэтому Бишкекский протокол так и не был реализован, и перемирие было установлено не на его основе, а между Азербайджаном и Арменией. В результате не было ни миротворцев, ни участия других стран. Гейдар Алиев гордился тем, что мы сохраняем перемирие без миротворческих сил. Армянская сторона же стремилась к их присутствию. Их главной целью было введение российских войск", - отметил Гасан Гасанов.