Rusiyanın müvəqqəti işlər vəkili Estoniya XİN-ə çağırılıb
Rusiya gəmisinin Estoniyanın dəniz sərhədini pozması ilə əlaqədar bu ölkənin müvəqqəti işlər vəkili Lenar Salimullin Estoniyanın Xarici İşlər Nazirliyinə (XİN) çağırılıb.
Bu barədə Estoniya XİN-in mətbuat xidməti məlumat yayıb.
"Estoniyanın dəniz sərhədinin pozulması ilə əlaqədar etiraz bildirmək və rəsmi nota təqdim etmək üçün Rusiya səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili bu gün Estoniya XİN-ə çağırılıb", - məlumatda qeyd olunub.
ERR teleradio şirkətinin Estoniya Müdafiə Qüvvələrinin Baş Qərargahına istinadən verdiyi məlumata görə, iyulun 26-sı səhər saatlarında Rusiyanın sərhəd gəmisi Vayndloo adasının şərqində Estoniyanın ərazi sularına daxil olub. Teleradio şirkəti iddia edir ki, gəmi yerli qanunvericiliyin tələb etdiyi kimi, bu ölkənin ərazi sularından dinc keçid həyata keçirməyi planlaşdırdığı barədə Estoniya XİN-i 48 saat əvvəl xəbərdar etməyib.скачать dle 11.3

МИД Эстонии вызвал временного поверенного в делах России
"Сегодня, 28 июля, МИД Эстонии вызвал временного поверенного в делах посольства России для выражения протеста и вручения официальной ноты в связи с нарушением морской границы Эстонии", - говорится в сообщении.
По данным телерадиокомпании ERR со ссылкой на главный штаб сил обороны Эстонии, утром 26 июля к востоку от острова Вайндлоо в территориальные воды Эстонии вошел российский пограничный корабль, который находился в эстонских водах около 35 минут. Телерадиокомпания утверждает, что корабль не уведомил МИД Эстонии за 48 часов, что он собирается осуществить мирный проход через территориальные воды этой страны, как этого требует местное законодательство.