İlham Əliyev Monqolustan prezidenti ilə görüşdü - FOTO (YENİLƏNİB)
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 11-də Monqolustan Prezidenti Uxnaaqiyn Xurelsux ilə görüşüb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, dövlətimizin başçısı Monqolustan Prezidentini Bakıda görməkdən məmnunluğunu ifadə edərək, dəvəti qəbul edib COP29-da iştirak etdiyinə görə ona minnətdarlığını bildirib. Prezident İlham Əliyev bu görüşün Uxnaaqiyn Xurelsux ilə ilk görüş olduğunu deyərək bunun ikitərəfli münasibətlərin perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparmaq üçün yaxşı imkan yaratdığını vurğulayıb.
Dövlətimizin başçısı bundan əvvəl beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində Uxnaaqiyn Xurelsux ilə təmaslarını məmnunluqla xatırlayaraq, Monqolustan Prezidenti vəzifəsində Azərbaycana ilk səfəri tarixi hadisə kimi dəyərləndirib.
Prezident İlham Əliyev ölkələrimiz arasında müxtəlif səviyyələrdə təmasların bundan sonra da davam etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu bildirib. Siyasi əlaqələrimizin çox yaxşı səviyyədə olduğunu deyən dövlətimizin başçısı iqtisadi sahədə də əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Xoş sözlərə və COP29-da iştiraka dəvətə görə minnətdarlığını bildirən Monqolustan Prezidenti dövlətimizin başçısının dəvətini qəbul edərək Azərbaycana səfərindən böyük məmnunluğunu ifadə edib.
Monqolustan Prezidenti deyib ki, bu görüşü ikitərəfli əlaqələr üçün tarixi görüş hesab edir.
Qonaq ölkəmizin COP29-a ev sahibliyi və sədrlik etməsi münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Uxnaaqiyn Xurelsux da öz növbəsində Prezident İlham Əliyev ilə bundan əvvəl beynəlxalq səviyyəli tədbirlərdə təmaslarını məmnunluqla xatırlayıb.
Ölkələrimiz arasında 32 ildir diplomatik əlaqələrin qurulduğunu deyən qonaq Azərbaycan Prezidentini Monqolustana səfərə dəvət edib.
Monqolustan Prezidenti dövlətimizin başçısının rəhbərliyi ilə ölkəmizdə gedən böyük inkişaf proseslərinin ona dərin təəssürat bağışladığını deyib. Uxnaaqiyn Xurelsux ölkələrimiz arasında tarixi yaxınlığın olduğunu da vurğulayıb. O, ölklələrimiz arasında ikitərəfli hüquq-müqavilə bazasının inkişaf etdirilməsinin önəminə toxunub.
Prezident İlham Əliyev Monqolustana səfərə dəvətə və COP29-un ölkəmizdə keçirilməsi ilə bağlı təbriklərə görə minnətdarlığını bildirib. Azərbaycan Prezidenti də öz növbəsində Monqolustan Prezidentinin rəhbərliyi ilə bu ölkənin inkişaf etdiyini vurğulayıb.
Söhbət zamanı ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığından məmnunluq ifadə olunub, xarici işlər nazirləri və digər aidiyyəti qurumlar səviyyəsində səfərlərin təşkili ilə bağlı təlimatlar verilib. Monqolustanda investisiya imkanları barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə hökumətlərarası komissiyanın yaradılması, turizm, təhsil, kənd təsərrüfatı, o cümlədən heyvandarlıq sahələrində əməkdaşlığın perspektviləri müzakirə olunub.

Президент Азербайджана встретился с монгольским коллегой - ФОТО (ОБНОВЛЕНО)
11 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев встретился с монгольским коллегой Ухнаагийном Хурэлсухом.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, выразив удовлетворение встречей с президентом Монголии в Баку, глава нашего государства поблагодарил его за то, что он принял приглашение и участвует в COP29. Сообщив, что это первая встреча с Ухнаагийном Хурэлсухом, Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что она создает хорошую возможность для обмена мнениями о перспективах двусторонних отношений.
С удовлетворением вспомнив прежние контакты с Ухнаагийном Хурэлсухом в рамках международных мероприятий, глава нашего государства расценил его первый визит в Азербайджан в качестве президента Монголии как историческое событие.
Президент Ильхам Алиев выразил надежду, что контакты между нашими странами на различных уровнях будут продолжены и впредь. Отметив, что политические связи находятся на очень хорошем уровне, глава нашего государства подчеркнул важность определения направлений сотрудничества и в экономической сфере.
Поблагодарив за добрые слова и приглашение принять участие в COP29, президент Монголии сказал, что очень рад визиту в Азербайджан по приглашению главы нашего государства.
Президент Монголии подчеркнул, что считает эту встречу исторической для двусторонних отношений.
Гость поздравил с проведением в нашей стране COP29 и председательством Азербайджана на конференции.
Ухнаагийн Хурэлсух также, в свою очередь, с удовлетворением вспомнил свои предыдущие контакты с Президентом Ильхамом Алиевым на мероприятиях международного уровня.
Отметив, что дипломатические связи между нашими странами установлены 32 года назад, гость пригласил Президента Азербайджана совершить визит в Монголию.
Президент Монголии сказал, что большие процессы развития, происходящие в Азербайджане под руководством главы нашего государства, произвели на него глубокое впечатление. Ухнаагийн Хурэлсух также подчеркнул историческую близость между нашими странами. Он коснулся значения развития двусторонней договорно-правовой базы между нашими странами.
Президент Ильхам Алиев выразил признательность за приглашение совершить визит в Монголию и за поздравления с проведением COP29 в нашей стране. Глава государства, в свою очередь, также подчеркнул, что Монголия развивается под руководством президента этой страны.
В ходе беседы было выражено удовлетворение сотрудничеством наших стран в рамках международных организаций, были даны поручения по организации визитов на уровне министров иностранных дел и других соответствующих структур. Состоялся обмен мнениями об инвестиционных возможностях в Монголии.
На встрече были обсуждены вопросы создания межправительственной комиссии, перспективы сотрудничества в сфере туризма, образования, сельского хозяйства, в том числе животноводства.