Olimpiya çempionu olan Hidayət Heydərovun müəllimi DANIŞDI
"Altı yaşında, 2003-cü ildə Hidayəti atası yanıma gətirmişdi. 21 ildir müəllimiyəm. Minlərlə tələbəm olub, amma ən uğurlu nəticəni Hidayət verdi. O, unikal idmançıdır".
Bunu "Qafqazinfo"ya açıqlamasında Olimpiya çempionu olan Hidayət Heydərovun müəllimi Tərlan Həsənov deyib.
Qocaman mütəxəssis tələbəsinin ən yüksək titulu qazanması ilə bağlı təəssüratlarını bölüşüb:
"Hidayət Heydərov dünən Azərbaycan xalqının başını Parisdə uca elədi. Bundan artıq müəllim üçün nə böyük hədiyyə ola bilər?
Bundan əvvəlki cüdo üzrə Olimpiya çempionlarımızın müəllimləri də mənim tələbələrim olublar. İki il bundan əvvəl mənə "Şöhrət" ordeni veriləndə, cənab nazirə dedim ki, Olimpiya çempionu verməsəm, dünyadan köçməyəcəyəm. Dünən gecə saat 3-də Hidayət mənə zəng etdi. Dedi ki, sizə verdiyim sözü tutdum. Bu, əsl xarakter göstəricisidir. Hidayət bu uğurla məni 21 il cavanlaşdırdı".
Qeyd edək ki, Tərlan Həsənov 1942-ci il noyabrın 26-da Qazax şəhərində anadan olub. Azərbaycanın ilk cüdo məşqçilərindən və hakimlərindən olan Tərlan müəllim 1980-ci ildə ümumittifaq dərəcəli hakim, 1989-cu ildə isə Əməkdar məşqçi adına layiq görülüb. O, 52 ildir tələbələrinə cüdonun sirlərini öyrədir.скачать dle 11.3

Тренер олимпийского чемпиона Хидаята Гейдарова прокомментировал победу своего воспитанника
Опытный специалист поделился своими впечатлениями в связи с завоеванием его воспитанником высшего спортивного титула.
"Хидаят Гейдаров высоко поднял азербайджанский флаг в Париже. Какой еще подарок может быть для наставника?
Тренеры предыдущих олимпийских чемпионов по дзюдо тоже были моими учениками. Два года назад, когда мне вручали орден "Шохрат", я сказал господину министру, что не уйду из жизни, пока не подготовлю олимпийского чемпиона. Вчера в 3 часа ночи Хидаят позвонил мне и сказал, что сдержал данное мне слово. Это настоящий показатель характера. Этим успехом Хидаят сделал меня моложе на 21 год", - сказал специалист.
Отметим, что Тарлан Гасанов родился 26 ноября 1942 года в городе Газах. Являясь одним из первых тренеров и судей по дзюдо в Азербайджане, в 1980 году получил звание судьи всесоюзной категории, а в 1989 году был удостоен звания заслуженного тренера. Он уже 52 года обучает своих учеников секретам этого единоборства.