DTX-dən ƏMƏLİYYAT: Rəsmi şəxslərin adından saxta müraciətlər hazırlayan şəbəkə ifşa olundu
Dövlət və ictimai xadimlərin adından saxta müraciətlər hazırlayan kibercinayətkar şəbəkə ifşa olunub.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətindən verilən xəbərə görə, kibercinayət yolu ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin, digər dövlət və ictimai xadimlərin adından süni intellekt proqramları - "deepfake" texnologiyaları vasitəsilə saxta videomüraciətlərin hazırlanması, bu yolla müxtəlif sosial şəbəkələrdə Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR), "Kapital Bank", "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı" tərəfindən iri məbləğlərdə qazanc vədi verən saxta elanlar yaymaqla vətəndaşların pul vəsaitlərinin ələ keçirilməsi faktları ilə bağlı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin İstintaq baş idarəsində Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 272.2.1, 272.2.2 (Mütəşəkkil dəstə tərəfindən təkrar olaraq kompüter məlumatlarını qanunsuz ələ keçirmə), 273-2-ci (Kompüter məlumatlarının saxtalaşdırılması) və 178.3.1 (Mütəşəkkil dəstə tərəfindən dələduzluq) maddələri ilə cinayət işi başlanılıb.
Cinayət işi üzrə kompleks araşdırmalar aparılaraq kibercinayətlərin törədildiyi ölkələr müəyyən edilib, həmin dövlətlərin aidiyyəti orqanları ilə operativ prosessual əməkdaşlıq çərçivəsində beynəlxalq kibercinayətkar şəbəkə ifşa olunub, qeyd olunan cinayət əməllərinin qarşısı alınıb.
Müəyyənləşdirilib ki, kibercinayətkarların yaratdıqları saytlara istinadən internetin Azərbaycan seqmentinin istifadəçilərinə təqdim edilən çoxsaylı saxta elanlarda vətəndaşlar müxtəlif investisiya layihələrinə pul vəsaiti yatırmağa dəvət edilmiş, köçürülmüş vəsaitlərin müntəzəm olaraq əhəmiyyətli dərəcədə artması görüntüsü yaradılıb, vəd edilmiş investisiya qazancının zərərçəkmiş şəxslərin bank kartlarına köçürülməsi adı altında, habelə kibercinayət yolu ilə sonuncuların kart məlumatları əldə edilərək həmin kartlardakı pul vəsaitləri ələ keçirilib.
Azərbaycanın və digər ölkələrin vətəndaşlarının külli miqdarda pul vəsaitlərini analoji cinayət əməlləri ilə ələ keçirmiş beynəlxalq kibercinayətkar qruplaşmanın üzvləri Ukrayna ərazisində yerli hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib, transmilli mütəşəkkil dəstənin cinayət əməllərinin törədilməsində iştirak etmiş Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları - 1998-ci il təvəllüdlü Rafiq Mahir oğlu Zöhrabov və 1979-cu il təvəllüdlü Sərdar Əlixan oğlu Niftalıyev Azərbaycanda cinayət məsuliyyətinə cəlb olunub, məhkəmənin qərarı ilə barələrində həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Hazırda cinayət işi üzrə araşdırmalar və beynəlxalq hüquqi əməkdaşlıqdan irəli gələn cinayət-prosessual tədbirlər davam etdirilir.
Qeyd edək ki, daha əvvəl Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin və Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin açıqlamasında elektron informasiya resurslarında auditoriyanı çaşdırmaq məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin adından "deepfake" texnologiyaları ilə hazırlanaraq yayılan saxta müraciətlərin dünyada yeni təhdid növü kimi qiymətləndirilən kibercinayət nümunəsi olduğu göstərilib.скачать dle 11.3

СГБ раскрыла киберпреступную сеть, распространяющую фейковые обращения от имени официальных лиц
Служба государственной безопасности (СГБ) Азербайджана раскрыла киберпреступную сеть, которая распространяла фейковые обращения от имени государственных и общественных деятелей.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службу СГБ.
Согласно данным, с помощью программ искусственного интеллекта и технологий deepfake создавались поддельные видеообращения от имени Президента Азербайджана, других государственных и общественных деятелей. Затем через различные социальные сети распространялись ложные объявления о возможности получить крупные денежные выигрыши от SOCAR, Kapital Bank и Международного банка Азербайджана с целью завладеть денежными средствами граждан.
В связи с этими фактами Главным следственным управлением СГБ возбуждено уголовное дело по статьям 272.2.1, 272.2.2 (неправомерное завладение компьютерной информацией повторно; группой лиц по предварительному сговору, организованной группой или преступным сообществом (организацией), 273-2 (фальсификация компьютерных данных) и 178.3.1 (мошенничество, совершенное организованной группой) Уголовного кодекса АР.
"В ходе комплексного расследования уголовного дела были установлены страны, где совершались киберпреступления, и в рамках оперативного процессуального сотрудничества с соответствующими органами этих государств была раскрыта международная киберпреступная сеть. Указанные преступные деяния были пресечены.
Было установлено, что на сайтах, созданных киберпреступниками, азербайджанским пользователям Интернета предлагалось множество фейковых объявлений, в которых граждан приглашали вкладывать деньги в различные инвестиционные проекты. Создавалась видимость регулярного значительного увеличения переведенных средств, а под предлогом перевода обещанной инвестиционной прибыли на банковские карты пострадавших лиц были получены данные их карт путем киберпреступления, а денежные средства с этих карт были присвоены.
Члены международной киберпреступной группировки, присвоившей крупные денежные суммы у граждан Азербайджана и других стран аналогичными преступными действиями, были привлечены к уголовной ответственности местными правоохранительными органами на территории Украины. Граждане Азербайджанской Республики Рафиг Махир оглу Зохрабов (1998 г.р.) и Сардар Алихан оглу Нифталиев (1979 г.р.), принимавшие участие в совершении преступлений транснациональной организованной группировки, были привлечены к уголовной ответственности в Азербайджане. Решением суда в их отношении избрана мера пресечения в виде ареста.
В настоящее время расследование по уголовному делу и уголовно-процессуальные мероприятия, вытекающие из международного правового сотрудничества, продолжаются", - говорится в информации.
Ранее в заявлениях Госслужбы специальной связи и информационной безопасности и Агентства развития медиа было указано, что фейковые обращения, подготовленные с использованием технологий deepfake от имени Президента Азербайджанской Республики и распространенные с целью дезинформирования аудитории на электронных информационных ресурсах, являются примером киберпреступления, которое оценивается как новый тип угрозы в мире.скачать dle 11.3