DTX-dən ƏMƏLİYYAT: Transmilli cinayətkar dəstə üzvləri tutuldular - VİDEO
Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) transmilli mütəşəkkil cinayətkarlıqla mübarizə istiqamətində əməliyyat-istintaq tədbirlərini davam etdirir.
Bu barədə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Mətbuat Xidməti məlumat yayıb.
Bildirilib ki, son illər region dövlətləri arasında baş verən proseslərdən sui-istifadə edərək Azərbaycan Respublikasının və digər ölkələrin vətəndaşlarını Ukrayna vətəndaşları adı altında müxtəlif dövlətlərdə yaşaya, sığınacaq ala, vizasız sərbəst hərəkət edə bilmələri üçün qanunsuz yolla Ukrayna dövlətinə aid rəsmi sənədlərlə təmin edən transmilli mütəşəkkil cinayətkar dəstənin əməlləri ifşa olunub.
Aparılan araşdırmalar zamanı, Ukraynanın Lvov şəhərində yaşamış İbadət Qəhrəman oğlu Nuriyev, Türkiyə Respublikasının İstanbul şəhərində yaşamış Fərid Vaqif oğlu Bağırov və digərlərinin qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs halında 2023-cü ilin yanvar ayından etibarən ayrı-ayrı şəxslər üçün Ukraynaya məxsus pasport, şəxsiyyət və sürücülük vəsiqələrini, o cümlədən digər sənədləri qeyri-qanuni yolla hazırlayıb, hər birini 30 000 ABŞ dollarınadək müxtəlif məbləğlərdə pul vəsaiti müqabilində satmaları müəyyən edilib.
DTX tərəfindən həyata keçirilmiş tədbirlər nəticəsində həmin şəxslərin saxlanılaraq Azərbaycan Respublikasında istintaqa cəlb edilmələri təmin olunub, hüquq verən və vəzifədən azad edən vəsiqə və digər rəsmi sənədləri istifadə etmək məqsədilə qanunsuz hazırlama, bu cür saxta sənədləri satma və digər cinayət əməllərinə görə onlara ittiham elan edilib.
Araşdırmalarla həmçinin müxtəlif dövlətlərdə saxta sənədlərlə hərəkət edən şəxslər müəyyənləşdiriliblər.
Hazırda qeyd olunan və digər əlaqəli cinayətlərlə bağlı intensiv istintaq-əməliyyat tədbirləri həyata keçirilir.скачать dle 11.3

Операция СГБ: разоблачена транснациональная преступная группировка - ВИДЕО
Служба государственной безопасности (СГБ) Азербайджанской Республики (АР) продолжает оперативно-следственные мероприятия по борьбе с транснациональной организованной преступностью.
Об этом сообщили в пресс-службе СГБ.
В информации отмечается, что разоблачены действия транснациональной организованной преступной группировки, которая последние годы, злоупотребляя процессами, происходящими между государствами региона, незаконным путем обеспечивала граждан АР и других стран официальными документами Украины для того, чтобы они могли жить в различных государствах под видом граждан Украины, получать убежище и свободно передвигаться без визы.
"В ходе расследования было установлено, что житель Львова (Украина) Ибадет Нуриев, Стамбула (Турция) - Фарид Багиров и другие лица, ранее вступившие в предварительный сговор, с января 2023 года незаконно изготавливали для разных людей поддельные украинские паспорта, удостоверения личности, водительские удостоверения и другие документы, продавали их по разным ценам, вплоть до 30 000 долларов.
В результате мероприятий, проведенных СГБ, вышеупомянутые лица были задержаны и привлечены к следствию в Азербайджанской Республике, им предъявлены обвинения в изготовлении и продаже фальшивых документов и других преступных действиях.
В ходе расследования также были выявлены лица, передвигающиеся с поддельными документами в разных государствах.
В настоящее время проводятся интенсивные оперативно-следственные мероприятия по указанным и другим связанным преступлениям", - говорится в сообщении.скачать dle 11.3