Finlandiya Rusiya təyyarəsinin ölkənin hava məkanını pozduğunu açıqlayıb
Rusiya hərbi təyyarəsi Finlandiya körfəzinin şərq hissəsində, Loviysa yaxınlığında Finlandiyanın hava məkanını pozub.
xəbər verir ki, bu barədə Finlandiya Müdafiə Nazirliyi məlumat yayıb.
“Pozuntu bu gün, bazar ertəsi səhər saatlarında baş verib. Təyyarə təxminən iki dəqiqə Finlandiya hava məkanında olub və sərhəddən 2,5 km dərinliyə uçub”, - nazirlikdən bildirilib.
“Biz sərhədlərimizin pozulmasını ciddi yanaşırıq, məsələ ilə bağlı araşdırmaya başlanılıb”, - Finlandiyanın müdafiə naziri Antti Hakkyanen deyib.
Qeyd edək ki, Rusiya təyyarələri tərəfindən Finlandiya hava məkanının pozulmasına dair sonuncu təsdiqlənmiş hal 2022-ci ilin avqustunda baş verib. O vaxt iki Rusiya qırıcısı Finlandiya körfəzində hava sərhədini pozmuşdu.скачать dle 11.3

В Финляндии заявили о нарушении самолетом РФ воздушного пространства страны
"Предполагаемое нарушение произошло сегодня, в понедельник утром. Самолет находился в воздушном пространстве Финляндии около двух минут, пролетев на глубину 2,5 км от границы", - сообщили в ведомстве.
"Мы серьезно относимся к предполагаемому нарушению территории, начато расследование", - заявил министр обороны Антти Хяккянен.
Последнее подтвержденное нарушение российскими самолетами воздушного пространства Финляндии произошло в августе 2022 года, когда два российских истребителя нарушили границу в Финском заливе, отмечает Минобороны страны.