Xankəndi yaxınlığında sentyabrda baş verən partlayışın təfərrüatı açıqlanıb
Ermənistan İstintaq Komitəsinin son məlumatlarına görə, Xankəndi yaxınlığındakı neft məhsulları bazasında baş vermiş partlayış nəticəsində 218 vətəndaş həlak olub, 120 nəfər yaralanıb.
Bu barədə Ermənistanın İctimai Televiziyası məlumat yayıb.
Qeyd edilib ki, partlayış 42 min litr benzinin olduğu qapalı ərazidə baş verib. Partlayışın bilavasitə səbəbini müəyyən etmək üçün araşdırmalar davam edir.
Ölən üç nəfərin şəxsiyyəti hələlik müəyyən edilməyib. Onların qohumları məhkəmə-genetik ekspertiza üçün nümunələr təqdim etməyiblər. Belə ekspertizanın nəticələrinə əsasən, 138, digər istintaq hərəkətləri nəticəsində 77 nəfərin şəxsiyyəti müəyyən edilib.
Partlayış zamanı ərazidə minə yaxın insanın olduğu bildirilib.
Xatırladaq ki, Xankəndi yaxınlığındakı neft məhsulları bazasında partlayış 2023-cü il sentyabrın 25-də baş verib.

Обнародованы подробности произошедшего в сентябре взрыва близ Ханкенди
По последним данным Следственного комитета Армении, вследствие взрыва на базе нефтепродуктов близ Ханкенди погибли 218, получили ранения 120 граждан.
Об этом сообщает Общественное телевидение Армении.
Отмечается, что взрыв произошел в закрытом помещении, где находилось 42 000 литров бензина. Расследование с целью установить непосредственную причину взрыва продолжается.
Трое погибших пока не идентифицированы: их родные не сдали образцы для проведения судебно-генетической экспертизы. 138 погибших идентифицированы по итогам подобной экспертизы, 77 - благодаря другим следственным действиям.