Prezident: “Son dövrdə Ermənistandan statusla bağlı heç bir bəyanat eşitməmişik”
Dövlət başçısı bildirib ki, Qarabağın statusu ilə bağlı fikirlər bəzi digər ölkələr, onların yüksək səviyyəli nümayəndələri tərəfindən səslənir.
“Bizim mövqeyimizə gəldikdə, mən bunu dəfələrlə bildirmişəm. Demək olar ki, 30 illik danışıqlar prosesi ərzində Azərbaycanın mövqeyi çox konstruktiv olmuşdur. Biz deyirdik ki, - Minsk qrupunun həmsədrləri bunu çox yaxşı bilirlər, - Azərbaycanda yaşayan ermənilərə müəyyən səviyyədə özünüidarəetmə verməyə hazır idik. Lakin bu mövqeyi Ermənistan tərəfi həmişə rədd etmişdir və onlar həmişə “Dağlıq Qarabağ” adlandırdıqları ərazi üçün müstəqillik tələb edirdilər. Lakin bu gün, müharibə bitəndən və münaqişə öz həllini tapdıqdan sonra bu, təkcə mənim mövqeyim deyil, bu, dünyanın, beynəlxalq ictimaiyyətin əksər hissəsinin mövqeyidir ki, artıq mövcud olmayan “qurumun” statusu haqqında danışmağın yeri yoxdur. Çünki Dağlıq Qarabağ mövcud deyil. Bizim ərazimizdə belə inzibati vahid yoxdur”.
İlham Əliyev xatırladıb ki, bu il iyulun 7-də mən Azərbaycanın iqtisadi zonalarının yeni konfiqurasiyası ilə bağlı fərman imzalayıb.
“Biz iki iqtisadi zona - Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi zonalarını yaratdıq və onlar bütün bu ərazini əhatə edir. Bu gün Rusiya sülhməramlılarının məsuliyyət daşıdığı ərazidə - Qarabağda yaşayan 25 minə yaxın etnik erməni bizim vətəndaşlardır. Onların fərqli dini və ya etnik mənşəyi olan istənilən digər Azərbaycan vətəndaşı kimi eyni hüquqları, imtiyazları və öhdəlikləri olacaq. Qısaca desək, status məsələsinə qayıtmaq mümkün deyil, status yoxdur və hər kəs bu məsələni unutmalıdır”, - deyə İlham Əliyev əlavə edib.скачать dle 11.3

Президент Азербайджана: За последнее время мы не слышали от Армении никаких заявлений о статусе
Об этом 2 октября Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил в интервью испанскому информационному агентству EFE.
Глава государства отметил, что высказывания о "статусе" Карабаха озвучивает ряд других стран, их высокопоставленные представители.
"Что касается нашей позиции, то я неоднократно заявлял об этом. Можно сказать, что за 30 лет переговорного процесса позиция Азербайджана была очень конструктивной. Мы выражали готовность предоставить проживающим в Азербайджане армянам определенный уровень самоуправления. Сопредседатели Минской группы очень хорошо знают это. Однако данная позиция всегда отвергалась армянской стороной, они всегда требовали независимости для территории, которую они называли "Нагорным Карабахом".
Однако сегодня, когда война закончилась и конфликт разрешился, неуместно говорить о "статусе" уже несуществующей "структуры". Это не только моя позиция, это позиция большей части мира, международного сообщества. Потому что Нагорного Карабаха не существует. На нашей территории такой административной единицы нет", - сказал Президент Ильхам Алиев.
Глава государства также напомнил о подписанном им 7 июля этого года указе в связи с новым разделением экономических зон Азербайджана.
"Мы создали две экономические зоны - Карабахскую и Восточно-Зангезурскую. Сегодня около 25 000 этнических армян, проживающих на территории, которая временно находится в зоне ответственности российских миротворцев в Карабахе, являются нашими гражданами. Они будут иметь те же права, привилегии и обязанности, что и любой другой гражданин Азербайджана, имеющий отличное религиозное или этническое происхождение. Иными словами, невозможно вернуться к вопросу "статуса", его нет, и каждый должен забыть об этом", - добавил Президент Ильхам Алиев.скачать dle 11.3