Prezident: “Biz Qarabağda ermənilər və ora qayıdacaq azərbaycanlılar üçün daha yaxşı həyat təmin edə bilərik”
24.10.2020 15:19 3 144
“Mən bunu dəfələrlə açıq şəkildə ifadə etmişəm və indi sizə deyə bilərəm, həmçinin, mən Minsk qrupunun həmsədrləri vasitəsilə Ermənistanın əvvəlki hökumətinə bizim gələcəyi necə görməyimizlə bağlı müəyyən mesajlar vermişəm. Biz Qarabağı insanların ləyaqət və sülh içində, azərbaycanlı və erməni icmalarının yanaşı yaşadığı Azərbaycanın çiçəklənən, təhlükəsiz ərazisi kimi, bizim Azərbaycanın bütün digər yerlərində etdiyimiz kimi, inkişaf etdirməyi planlaşdırdığımız ərazi kimi görürük”.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev bu fikirləri Fransanın “Le Figaro” qəzetinə müsahibəsində Qarabağın gələcəyi ilə bağlı baxışından danışarkən səsləndirib.
Dövlətimizin başçısı sözünə davam edərək deyib:
“Sizə deyə bilərəm ki, bizim çox əhəmiyyətli iqtisadi nailiyyətlərimiz var. Bizdə yoxsulluq səviyyəsi çox aşağıdır, təxminən 5 faizdir. Ermənistanda bu, 50 faizə yaxındır. Həmçinin, bizdə işsizlik səviyyəsi çox aşağıdır. Pandemiyadan əvvəl bu, 5 faizə yaxın idi, indi 7 faizdir. Lakin bu amilin geniş vüsət aldığı Dağlıq Qarabağla müqayisədə fərq gecə ilə gündüz qədərdir. Beləliklə, biz orada yaşayan ermənilər və oraya qayıdacaq azərbaycanlılar üçün daha yaxşı həyat təmin edə bilərik”.
İki millətin, iki xalqın barışacağına əminliyini ifadə edən Prezident İlham Əliyev vurğulayıb ki, XXI əsrdə özünü təcrid etmək, etnik təmizləmə aparmaq və de-fakto vəziyyəti ayrılmağa çevirməyə çalışmaq mümkün deyil.
“Ermənistan da daxil olmaqla indiyədək heç kim “Dağlıq Qarabağ respublikası”nı tanımayıb. Əminəm ki, heç kim onu tanımayacaq. Ona görə də Qarabağın gələcəyi üçün, təkcə Dağlıq Qarabağ üçün deyil, bütün Qarabağ üçün, - bu, Azərbaycanın böyük regionudur, - ermənilər və azərbaycanlılar üçün ən yaxşı yol sülh şəraitində, harmoniyada yaşamaq və yenidən yaxşı qonşu olmağa çalışmaqdır. Mənim planım bundan ibarətdir”, - deyə dövlətimizin başçısı bildirib.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев: Мы сможем обеспечить лучшую жизнь армянам в Карабахе и азербайджанцам, которые вернутся туда
24.10.2020 15:19 3 075
Я много раз открыто заявлял об этом и теперь могу вам сказать. Я также направил послания предыдущему правительству Армении через сопредседателей Минской группы о том, каким мы видим свое будущее. Мы рассматриваем Карабах как процветающую, безопасную зону Азербайджана, где люди будут жить достойно, азербайджанская и армянская общины мирно сосуществовать друг с другом. Мы планируем всесторонне развивать этот регион так же, как и все другие районы Азербайджана.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью французской газете Le Figaro.
"Могу сказать вам, что мы добились очень важных экономических достижений. У нас очень низкий уровень бедности, около 5%. Для сравнения: в Армении - около 50%. Кроме того, у нас очень низкий уровень безработицы. До пандемии было около 5%, сейчас - 7%. В сравнении с Нагорным Карабахом, где широко распространены бедность и безработица, разница, как между днем и ночью. Таким образом, мы можем обеспечить лучшую жизнь проживающим там армянам и азербайджанцам, которые туда вернутся", - сказал Президент Ильхам Алиев.
Выразив уверенность в возможности примирения двух народов, глава государства подчеркнул, что в XXI невозможно изолировать себя, провести этнические чистки и пытаться де-факто закрепить отделение.
"До сих пор никто, в том числе и сама Армения, не признал так называемую "Нагорно-Карабахскую республику". Я уверен, что и не признают. Поэтому лучшее решение для будущего не только Нагорного Карабаха, но и для всего Карабаха, - а это большой регион Азербайджана, - жить в мире и согласии, постараться снова стать хорошими соседями. В этом состоит мой план", - сказал Ильхам Алиев.скачать dle 11.3