Bakı və İstanbul arasında avtobusla sərnişindaşımanın bərpası müzakirə edilib
“Azərbaycan və Türkiyə arasında beynəlxalq avtomobil daşımaları haqqında Saziş”in şərtlərinə əsasən, İstanbulda Azərbaycan–Türkiyə Qarışıq Komissiyasının növbəti iclası keçirilib.
Bu barədə Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi məlumat yayıb.
Məlumata görə, iclasda iki ölkə arasında beynəlxalq avtomobil daşımaları sahəsində mövcud vəziyyət müzakirə edilib, “İcazə” blanklarının istifadəsi ilə bağlı statistik məlumatların mübadiləsi, yük və sərnişin daşımaları zamanı avtodaşıyıcıların qarşılaşdığı problemlər, onların həlli yolları haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Naxçıvan MR-in avtodaşıyıcılarının Türkiyə ərazisi ilə Gürcüstana və digər ölkələrə səfəri zamanı əlverişli şəraitin yaradılması, türk daşıyıcılarının muxtar respublika ərazisindən tranzit hərəkət imkanları və Azərbaycan üzərindən Xəzər dənizi vasitəsilə tranzit keçməklə Orta Asiyaya daşımaları həyata keçirərkən xərclərinin optimallaşdırılması müzakirə edilib.
Pandemiya zamanı bəzi ölkələrin sərhəd-keçid məntəqələrində yaranan məhdudiyyətlər, Türkiyə daşıyıcılarının Azərbaycan ərazisindən tranzit keçidinə ehtiyacının artması və ticari-iqtisadi əlaqələrin genişlənməsi nəzərə alınaraq, beynəlxalq daşımalar üçün istifadə olunan “İcazə” blanklarının kvota sayı mövcud ehtiyaca uyğunlaşdırılıb.
Tərəflər arasında Şərq-Qərb istiqamətindəki yükdaşımaların asanlaşdırılması ilə bağlı müxtəlif platformalardakı layihələrdə birgə fəaliyyət istiqamətləri razılaşdırılıb və bu sahədə ölkəmizin daşıyıcılarının rolunun artırılması üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
İclasda “Bakı–İstanbul–Bakı” marşrutu üzrə sərnişin daşınmasının “COVID-19” pandemiyası ilə əlaqədar dayandırılması və karantin şərtlərinin yumşaldılması ilə əlaqədar bərpa edilməsinin mümkünlüyü barədə də fikir mübadiləsi aparılıb.

Обсуждено восстановление автобусного сообщения между Баку и Стамбулом
Согласно условиям "Соглашения об автомобильных перевозках между Азербайджаном и Турцией", в Стамбуле состоялось очередное заседание азербайджано-турецкой комиссии.
Об этом сообщили в Министерстве транспорта, связи и высоких технологий.
Согласно информации, на заседании была обсуждена текущая ситуация в сфере автомобильных перевозок между двумя странами, состоялся обмен мнениями о проблемах, с которыми сталкиваются автоперевозчики во время грузовых и пассажирских перевозок, о способах их решения.
Также был затронут вопрос создания благоприятных условий для автоперевозчиков Нахчыванской АР в направлении Грузии и другие страны через территорию Турции, возможности транзита турецких перевозчиков через территорию Автономной Республики и оптимизация расходов при осуществлении транзита через Азербайджан посредством Каспийского моря в Среднюю Азию.
Стороны согласовали направления совместной деятельности в проектах на различных платформах, связанных с оптимизацией грузоперевозок в направлении Восток-Запад.
На заседании также состоялся обмен мнениями о возможности возобновления пассажироперевозок по маршруту "Баку-Стамбул-Баку" в связи со смягчением карантинных правил.
В заключение был подписан соответствующий протокол по перспективам и другим актуальным вопросам.скачать dle 11.3