Meymunçiçəyinə yoluxan Azərbaycan vətəndaşının son vəziyyəti AÇIQLANDI » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Meymunçiçəyinə yoluxan Azərbaycan vətəndaşının son vəziyyəti AÇIQLANDI
"Meymunçiçəyi virusuna yoluxan şəxsin hazırda vəziyyəti stabil olaraq qiymətləndirilir".
Bildirilib ki, həmin şəxsin müvafiq tibb müəssisəsində müalicəsi davam etdirilir, həkimlərin müşahidəsi altındadır.
Xatırladaq ki, yanvarın 18-də Səhiyyə Nazirliyi və Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB) yaydığı birgə məlumatda bildirilmişdi ki, 22 yaşlı Azərbaycan vətəndaşı 2-11 yanvarda xarici ölkəyə turistik səfər edib və oradan döndükdən bir neçə gün sonra halsızlıq, hərarət, genital nahiyədə suluqlu səpgilər, limfa düyünlərinin böyüməsi və əzələ ağrıları ilə Bakıda fəaliyyət göstərən klinikalardan birinə müraciət edib. Simptomlarla yanaşı, epidemioloji əlaqənin olması laborator müayinə üçün test götürməyə əsas verib və xəstənin səpgilərindən götürülmüş yaxmanın laboratoriyada PZR üsulu ilə müayinəsinin nəticəsi meymunçiçəyi virusuna görə müsbət olub.скачать dle 11.3

В TƏBİB рассказали о состоянии здоровья заразившегося вирусом оспы обезьян пациента » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
В TƏBİB рассказали о состоянии здоровья заразившегося вирусом оспы обезьян пациента
Состояние пациента, заразившегося вирусом оспы обезьян, в настоящее время оценивается как стабильное.
Отмечается, что лечение данного лица продолжается в соответствующем медицинском учреждении под наблюдением врачей.
Напомним, в совместном заявлении Министерства здравоохранения и TƏBİB сообщалось, что 22-летний гражданин Азербайджана, который со 2 по 11 января находился в туристической поездке за границей, через несколько дней после возвращения обратился в одну из столичных клиник с жалобами на слабость, повышенную температуру, высыпания с жидкостью в генитальной области, увеличение лимфатических узлов и мышечные боли.
Врач-инфекционист, основываясь на симптомах и эпидемиологической связи (контакт с человеком с высыпаниями во время поездки), заподозрил оспу обезьян и взял образцы для лабораторного исследования. ПЦР-тест подтвердил наличие вируса оспы обезьян.скачать dle 11.3