Panamanın sabiq prezidenti ilə bağlı qərar verildi
Panama Ali məhkəməsi ölkənin sabiq prezidenti Rikardo Martinellinin üzərindən bütün ittihamları götürüb.
TASS-ın verdiyi məlumata görə, məhkəmə onun dərhal həbsdən azad edilməsi ilə bağlı qərar verib.
Agentliyin məlumatına əsasən, Martinellinin günahsızlığı haqqında qərar həmrəyliklə qəbul edilib. Bildirilir ki, prokurorlar onun günahını sübut edən dəlillər gətirə bilməyiblər.
Xatırladaq ki, Rikardo Martinelli Panamanın prezidenti vəzifəsini 2009-2014-cü illərdə icra edib. O, ölkəni 2015-ci ildə tərk etmişdi, 2016-cı ilin iyununda isə Panama məhkəməsi ABŞ-a siyasətçinin ekstradisiyası ilə bağlı sorğu yollamışdı.
Eks-prezident siyasi şantajla yanaşı, büdcə vəsaitinin israf edilməsində, eləcə də Panama vizalarını qeyri-leqal şəkildə verməkdə ittiham olunurdu. Sabiq prezidenti 21 il həbs cəzası gözləyirdi.скачать dle 11.3

10.08.2019 14:08 3 009
По данным агентства, решение о невиновности Мартинелли было принято единогласно. Как сообщило агентство Reuters, прокуроры «не смогли доказать его виновность», и у судей «возникли сомнения [в предъявленных обвинениях]».
Рикардо Мартинелли занимал пост президента Панамы с 2009 по 2014 год. Он покинул страну в конце января 2015 года, а в июне 2016 года панамский судья Херонимо Мехия направил властям США запрос об экстрадиции политика.
Помимо политического шпионажа, экс-президент обвинялся в растрате бюджетных средств и нелегальной торговле панамскими визами. В общей сложности бывшему лидеру центральноамериканской страны грозило до 21 года тюрьмы. В июне 2017 года экс-президент был задержан в Майами, а через год Мартинелли был доставлен из США на родину в соответствии с двусторонним договором об экстрадиции.скачать dle 11.3