Soçidə İlham Əliyev və Putinin görüşü başladı - FOTO
Bu gün biz Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı məsələləri, eləcə də, regional problemləri müzakirə edəcəyik.
-ın TASS-a istinadən xəbərinə görə, bunu Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev rusiyalı həmkarı Vladimir Putinlə Soçidə görüşü zamanı deyib.
Azərbaycan və Rusiya prezidentləri bəyan ediblər ki, rəsmi Moskva və Bakının münasibətlərindən razıdırlar.
“Bizim görüşlərimiz daimi xarakter daşıyır. Təbii ki, bu strateji tərəfdaşlıq adlandırdığımız geniş əlaqələrdir”, - Rusiya prezidenti İlham Əliyevi Soçidə qarşılayarkən deyib.
Putinin sözlərinə görə, “münasibətlər həm siyasi, həm də iqtisadi xətt üzrə inkişaf edir”.
“Ötən il ticarət dövriyyəsi 34 faiz, cari ilin ilk aylarında mülki məhsulların satışı 20 faiz artıb”, - Putin qeyd edib.
Vladimir Putin etiraf edib ki, İlham Əliyevin Rusiyaya səfər təklifini qəbul etdiyinə şaddır.
Azərbaycan prezidentinin fikrincə, Rusiya prezidenti ilə görüşlər “iki ölkənin münasibətlərinə dinamizm gətirir”.
“Biz bütün sahələrdə əlaqələrin inkişaf səviyyəsindən razıyıq, münasibətlərimiz effektiv inkişaf edir”,- İlham Əliyev deyib.
Azərbaycan prezidentinin sözlərinə görə, “iqtisadi əməkdaşlıq üçün böyük potensial var”.
“Əminəm ki, ticarət dövriyəsi növbəti illərdə də artacaq”, - o qeyd edib.
Dövlət başçısı əminliyini vurğulayıb ki, bugünkü görüş iki ölkənin münasibətlərinə əlavə impuls verəcək”.

В Сочи началась встреча Ильхама Алиева с Путиным - ФОТО
Сегодня мы обсудим вопросы, связанные с урегулированием армяно-азербайджанского конфликта - нагорно-карабахского конфликта, региональную проблематику.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев в начале переговоров с российским коллегой Владимиром Путиным.
Президенты России и Азербайджана заявили, что довольны уровнем взаимоотношений Москвы и Баку.
«Наши встречи носят регулярный характер. Это, естественно, очень обширное взаимодействие, которое мы называем стратегическим партнерством», - сказал глава российского государства, приветствуя азербайджанского коллегу в Сочи.
По словам Путина, «отношения развиваются и по политической линии, и по экономической».
«В прошлом году рост товарооборота составил 34%, за первые месяцы этого года объем продаж продукции гражданского назначения вырос на 20%», - отметил Путин.
Он признался, что рад, что Ильхам Алиев принял приглашение приехать в РФ.
По мнению Президента Азербайджана, встречи с президентом РФ «придают динамизм нашим отношениям».
«Мы также удовлетворены уровнем развития наших связей во всех сферах, отношения развиваются полноценно, очень эффективно», - сказал Президент Азербайджана.
По словам Ильхама Алиева, «существует большой потенциал экономического сотрудничества».
«Уверен, что товарооборот будет расти и в последующие годы», - отметил он.
«Уверен, что наша сегодняшняя встреча даст дополнительный импульс отношениям [двух стран]», - заявил Ильхам Алиев, добавив, что очень рад новой встрече с Владимиром Путиным.