Sərhədi pozmağa çalışan əcnəbilər saxlanılıb - FOTO
Dövlət Sərhəd Xidməti (DSX) əməkdaşlarının sayıqlığı və peşəkarlığı sayəsində beş nəfər əcnəbi vətəndaş tərəfindən dövlət sərhədinin pozulmasının qarşısı alınıb.
DSX-nin mətbuat mərkəzindən oxu.az-a bildirilib ki, Dövlət Sərhəd Xidmətinin “Göytəpə” sərhəd dəstəsinin xidməti ərazisində Biləsuvar rayonunun Biləsuvar kəndi yaxınlığındakı sərhəd zastavasının ximəti sahəsində “Pusqu” sərhəd naryadında olan sərhədçilər tərəfindən arxa istiqamətdən mühəndis çəpərinə yaxınlaşan beş nəfər naməlum şəxs müşahidə olunub və hərəkətləri nəzarətə götürülüb.
Həmin şəxslər sərhəd zastavasının mühəndis çəpərindən keçməyə cəhd edərkən sərhəd naryadı tərəfindən sərhəd pozucusu qismində saxlanılıblar.
Araşdırma zamanı Azərbaycan Respublikasından İran İslam Res­publikası istiqamətində dövlət sərhədini pozmağa cəhd göstərən şəxslərin Şri-Lanka vətəndaşları - 1987-ci il təvəllüdlü Kunarathinam Thuvisan, 1977-ci il təvəllüdlü Sellakılı Santhırakumar, 1983-cü il təvəllüdlü Ratnasingam Satheeskumar, 1994-cü il təvəllüdlü Gunaslgar Kamstan və 1978-ci il təvəllüdlü Anthony Cross Anthony Belder olmaları müəyyənləşib.

Иностранцы пытались нарушить границу Азербайджана – ФОТО
Сотрудники Государственной пограничной службы предотвратили попытку нарушения государственной границы пятью иностранными гражданами.
Как сообщили в пресс-службе Госпогранслужбы, инцидент произошел 26 апреля на служебном участке пограничной заставы «Гейтепе».
На служебной территории пограничной заставы близ села Билясувар в Билясуварском районе пограничники пограннаряда «Пуску» обнаружили пятерых неизвестных, приближающихся к инженерному заграждению на границе. Они были задержаны пограничным нарядом при попытке перейти заграждение.
В ходе расследования выяснилось, что попытку нарушить госграницу Азербайджана в направлении Исламской Республики Иран предприняли граждане Шри-Ланки - Кунаратинам Тувисан 1987 г.р., Селлакылы Сантиракумар 1977 г.р., Ратнасингам Сатеескумар 1983 г.р., Гунасльгар Камстан 1994 г.р. и Энтони Кросс Энтони Белдер 1978 г.р.