Azərbaycan Ordusu ilə bağlı saxta video yayılıb
Ayrı-ayrı media resursları və sosial şəbəkə istifadəçiləri həssas hərbi mövzulardan istifadə edərək daha çox baxış sayı və reytinq əldə etmək məqsədilə köhnə görüntüləri yanlış təqdim etmiş, onları Azərbaycan Ordusu ilə əlaqələndirərək həqiqəti əks etdirməyən məlumatlar yayıblar. Paylaşılan videonun araşdırılması nəticəsində müəyyən olunub ki, görüntülər bir neçə ay əvvəl xarici ölkələrdən birində baş vermiş hadisəyə aiddir.
Oxu.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, videoda əks olunan hərbi nəqliyyat təyyarəsi C-130 tipli turbopərvanəli təyyarədir. Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin balansında bu tip hərbi nəqliyyat təyyarəsi mövcud deyil. Həmçinin videoda görünən paraşüt sistemi də Azərbaycan Ordusunun silahlanmasında istifadə olunan paraşüt növlərinə aid deyil. Bu səbəbdən videonun Azərbaycan Ordusuna aid olduğu barədə iddialar həqiqəti əks etdirmir.
Bu cür dezinformasiya cəmiyyətdə yanlış təsəvvür formalaşdırır, ictimai narahatlığa səbəb olur və informasiya təhlükəsizliyinə mənfi təsir göstərir. Media subyektləri və sosial media istifadəçiləri hərbi mövzularla bağlı məlumatları yayarkən yalnız rəsmi və etibarlı mənbələrə istinad etməli, təsdiqlənməmiş məlumatların yayılmasından çəkinməlidirlər.скачать dle 11.3

Распространяемые в соцсетях видео об азербайджанской армии оказались фейком
Отдельные медиаресурсы и пользователи социальных сетей с целью получения большего количества просмотров и рейтинга использовали чувствительные военные темы, неверно преподнесли старые кадры и распространили не соответствующую действительности информацию, связав их с азербайджанской армией. В результате расследования опубликованного видеоролика было установлено, что кадры относятся к инциденту, произошедшему несколько месяцев назад в одной из зарубежных стран.
Согласно полученной Oxu.Аz информации, запечатленный на видео военно-транспортный самолет является турбовинтовым самолетом типа C-130.
На балансе Министерства обороны Азербайджанской Республики военно-транспортные самолеты такого типа не числятся. Кроме того, показанная на видео парашютная система не относится к видам парашютов, используемых на вооружении азербайджанской армии. По этой причине утверждения о принадлежности видео к азербайджанской армии не соответствуют действительности.
Подобная дезинформация формирует ложное представление в обществе, вызывает общественное беспокойство и негативно влияет на информационную безопасность. Субъекты медиа и пользователи социальных сетей при распространении информации на военную тематику должны ссылаться только на официальные и надежные источники, а также воздерживаться от тиражирования неподтвержденных данных.скачать dle 11.3