Uşaq anasını vurursa, bu nəyin əlamətidir? - Psixoloqdan vacib açıqlama
Əgər uşaq anasını vurursa, bu, onun anasını sevmədiyi və ya qəddar olması demək deyil. Belə fiziki aqressiya əksər hallarda uşağın özü idarə edə bilmədiyi emosional gərginliyin göstəricisidir.
Bu məsələ ilə bağlı psixoloq Aleksandra Qrajdan "RİAMO" nəşrinə açıqlama verib.
O bildirib ki, adətən uşaqların məqsədi kiməsə ağrı yaşatmaq olmur: "Onların bu hərəkəti daxili hissləri ilə başqa yolla mübarizə apara bilməmələrindən irəli gəlir. Bu hal "emosional disrequlyasiya" adlanır. Yəni emosional sistem həddindən artıq yüklənir, lakin uşağın bu gərginliyi boşaltmaq üçün lazımi bacarıqları hələ formalaşmayıb".
Psixoloqun sözlərinə görə, uşaqlarda davranışın idarə edilməsi və impulslara nəzarət funksiyasını daşıyan prefrontal korteks hələ tam inkişaf etməyib. Beynin bu hissəsinin formalaşması təqribən 25 yaşa qədər davam edir.
Mütəxəssis vurğulayır ki, uşağın məhz anasına qarşı aqressiya nümayiş etdirməsi onun üçün ən təhlükəsiz məkanın ana olması ilə əlaqədardır. Uşaqlar adətən ən mürəkkəb hisslərini özlərini ən güvəndə hiss etdikləri mühitə ötürürlər. Dərk etmək lazımdır ki, azyaşlılarda fiziki aqressiya, ilk növbədə, bir siqnaldır:
"Bu, hər hansı bir manipulyasiya və ya ərköyünlük deyil, uşağın müəyyən bir çətinliklə təkbaşına bacarmamasına dair işarədir. Böyüklərin buna necə reaksiya verməsi böyük əhəmiyyət daşıyır. Ananın qışqırması və ya əksinə, susaraq reaksiya verməməsi vəziyyətdən çıxış yolu deyil. Uşağa qarşı sakit, lakin qətiyyətli mövqe nümayiş etdirmək lazımdır", - deyə A.Qrajdan əlavə edib.скачать dle 11.3

Почему ребенок бьет именно маму? - Психолог объяснила скрытые причины детской агрессии
Если ребенок ударил маму, это не значит, что он ее не любит или слишком жесток. Физическая агрессия, зачастую, является сигналом эмоциональной перегрузки, с которой ребенок пока не может справляться.
Как передает Median.Az, об этом РИАМО заявила психолог Александра Граждан.
"Дети обычно бьют не потому, что хотят причинить боль. Они бьют потому, что не умеют иначе справляться с тем, что происходит внутри. Это называется эмоциональной дисрегуляцией - состоянием, когда эмоциональная система перегружена, а инструментов для выхода из этого состояния еще нет", - объяснила специалист.
У детей не сформирована префронтальная кора - это та часть мозга, которая отвечает за контроль импульсов и управление поведением. Она формируется примерно до 25 лет, рассказывает психолог.
По словам эксперта, ребенок бьет именно маму только потому, что она является самым безопасным местом. Дети, обычно, выплескивают самое тяжелое туда, где чувствуют себя защищенными. Важно понимать, что физическая агрессия у детей - это прежде всего сигнал.
"Это не манипуляция и не испорченность, а сигнал о том, что ребенок с чем-то не справляется. <...> Реакция взрослого имеет огромное значение. Когда мама кричит в ответ или, наоборот, замирает и никак не реагирует, оба этих варианта не помогают. Ребенку нужна спокойная, но твердая реакция", - подчеркивает Граждан.скачать dle 11.3