Gürcüstanda dəhşətli hadisə: 15 yaşlı Əli Azərbaycan dilində danışdığı üçün bıçaqlandı - VİDEO
İyulun 9-da Gürcüstanda yaşayan 15 yaşlı azərbaycanlı Əli Mehdiyev Azərbaycan dilində danışdığı üçün bıçaqlanıb. Hadisə Tbilisinin Vaşlicvari qəsəbəsində, saat 19 radələrində baş verib. İddiaya görə, bir nəfər Əlinin Azərbaycan dilində danışmasına etiraz edib, onu təhqir edib və daha sonra bıçaqla hücum edib.
Əli Mehdiyevin anası Sevinc Quliyeva oxu.az-a açıqlamasında bildirib ki, hadisədən sonra yayılan ilkin məlumatlar zərərçəkənin yanında olan şəxslərin dediklərinə əsaslanıb.
Oğlunun narkozdan ayıldıqdan sonra danışdıqları isə hadisənin əsl gedişatını ortaya qoyub:
"Oğlum gözünü açan kimi mənə dedi ki, hadisə elə olmayıb. Onun sözlərinə görə, məhəllədə dostu ilə söhbət edirmiş. Dostu ilə həm gürcü, həm də Azərbaycan dilində danışırmışlar. Lakin məhəllədə yaşayan 55 yaşlı Giorgi Tsabudaşvili Azərbaycan dilində danışdığı üçün oğlumu söyməyə başlayıb.
Onu şəxsən tanımırıq. Oğlum deyib ki, mən ona cavab qaytaranda əvvəlcə məni vurdu. Mən də ona cavab olaraq vurdum. Bundan sonra o, gedib bıçaq gətirdi və üstümə hücum çəkdi".
S.Quliyevanın sözlərinə görə, hadisə bununla bitməyib. Oğlu canını qurtarmaq üçün qaçmağa çalışsa da, hücum edən şəxs onu təqib edib:
"Əlindən qaçanda da dalınca düşüb. Qaça-qaça oğlumu arxadan da bıçaqlayıb. Bel nahiyəsindən, arxa hissəsindən və qarnından zərbələr endirib. Oğlumun bədənində ümumilikdə beş bıçaq yarası var. Ən ağır zərbələr qarın nahiyəsinə dəyib".
Zərərçəkmişin anası qeyd edib ki, məhəllədə azərbaycanlılar, gürcülər və ermənilər yaşayırlar. Özləri isə rəsmi olaraq Gürcüstan vətəndaşıdırlar.
Ana iddia edib ki, hadisəni törədən şəxs azərbaycanlılara qarşı aqressiv münasibəti ilə əvvəllər də tanınıb.
"Sonradan mənə dedilər ki, həmin adam bizim milləti xoşlamır. Bundan əvvəl də məhəllədə başqa uşaqlarla dava edib. Hətta bir uşağı boğmağa cəhd etdiyini də eşitmişik. Oğlum dedi ki, onlara yaxınlaşıb yalnız gürcü dilində danışmalarını istəyib. Halbuki oğlum Gürcüstanda böyüyüb, gürcü dilini çox yaxşı bilir. Sadəcə, dostları ilə söhbət edəndə gürcü və Azərbaycan dillərini qarışıq danışırlar".
S.Quliyeva bildirib ki, hadisə baş verəndə işdə olub, ona telefonla məlumat veriblər:
"Mənə dedilər ki, oğlum onun əlindən qaçandan sonra həmin adam gedib mişar götürüb. Bunu görən qonşulardan biri əlindən almağa çalışıb. Həmin vaxt mişar qonşunun da əlini kəsib".
Hazırda 15 yaşlı Əli Mehdiyevin müalicəsi reanimasiya şöbəsində davam etdirilir:
"Uşaq gözünü açıb, danışır, telefonu da əlinə alır. Amma yaraları çox olduğu üçün hələ reanimasiyadan palataya köçürmürlər. Dalağı zədələndiyi üçün götürülüb. Ürəyinin alt hissəsindən də xəsarət alıb. Ağrıları çox olduğundan morfi və digər ağrıkəsicilər vururlar. Həkimlər vəziyyətinin stabil olduğunu, sağalacağına ümid etdiklərini deyirlər.
Bizə dedilər ki, hüquq-mühafizə orqanları oğlumun sağlamlığına qəsdən ağır xəsarət yetirməkdə təqsirləndirilən şəxsi saxlayıb, araşdırma aparılır. Amma öyrənmişik ki, həmin şəxsin "dəlilik kağızı" var, bilmirəm, indi proses necə olacaq".

15-летнего азербайджанца в Грузии ударили ножом за разговор на родном языке - ВИДЕО
9 июля проживающий в Грузии 15-летний азербайджанец Али Мехдиев получил ножевое ранение за то, что разговаривал на родном языке. Происшествие произошло в посёлке Вашлиджвари в Тбилиси около 19:00. По утверждениям, один человек выразил недовольство тем, что Али говорил на азербайджанском языке, оскорбил его, а затем напал с ножом.
Мать Али Мехдиева Севиндж Гулиева сообщила Oxu.Az, что первоначальная информация, распространившаяся после инцидента, основывалась на словах людей, находившихся рядом с пострадавшим.
То, что рассказал её сын после того, как очнулся от наркоза, раскрыло истинный ход событий.
"Как только мой сын открыл глаза, он сказал мне, что всё произошло не так. По его словам, он разговаривал с другом. С ним они говорили как на грузинском, так и на азербайджанском языках. Однако проживающий в квартале 55-летний Гиорги Цабудашвили начал оскорблять моего сына за то, что тот говорил на азербайджанском языке.
Лично мы его не знаем. Мой сын сказал, что когда он ответил ему, тот сначала ударил его. Он тоже ударил в ответ. После этого мужчина ушёл, принёс нож и набросился на Али", - рассказала женщина.
По словам Севиндж Гулиевой, на этом инцидент не закончился. Хотя её сын пытался убежать с целью спастись, нападавший преследовал его.
"Когда сын пытался убежать, тот бежал за ним. Догоняя, ударил сына ножом сзади. Нанёс удары в поясницу, в спину и в живот. Всего на теле моего сына пять ножевых ранений. Самые тяжёлые удары пришлись в область живота", - дополнила она.
Мать пострадавшего отметила, что в квартале проживают азербайджанцы, грузины и армяне. Сами же они являются официально гражданами Грузии.
Женщина утверждала, что нападавший и ранее был известен своим агрессивным отношением к азербайджанцам.
"Потом мне сказали, что этот человек не любит наш народ. Раньше он дрался и с другими детьми в квартале. Мы даже слышали, что он пытался задушить одного ребёнка. Мой сын сказал, что тот подошёл к ним и потребовал, чтобы они говорили только на грузинском языке. При том что Али вырос в Грузии и очень хорошо знает грузинский язык. Просто, когда они общаются с друзьями, говорят, смешивая грузинский и азербайджанский языки", - подчеркнула она.
Севиндж Гулиева заявила, что в момент происшествия она была на работе, и о случившемся ей сообщили по телефону: "Мне сказали, что после того как мой сын убежал от него, тот человек пошёл и взял пилу. Увидев это, один из соседей попытался отнять у него инструмент. В тот момент сам сосед слегка пострадал - пила порезала ему руку".
В настоящее время лечение 15-летнего Али Мехдиева продолжается в реанимационном отделении.
"Ребёнок открыл глаза, разговаривает, даже берёт в руки телефон. Но из-за большого количества ранений его пока не переводят из реанимации в палату. Селезёнка была повреждена и удалена. Он также получил травмы в области нижней части сердца. Из-за сильных болей ему вводят морфий и другие обезболивающие. Врачи говорят, что состояние стабильное и есть надежда на выздоровление.
Нам сообщили, что правоохранительные органы задержали подозреваемого по обвинению в умышленном нанесении тяжкого вреда здоровью моего сына, ведётся расследование. Однако мы узнали, что у этого человека имеется справка о психическом расстройстве, и я не знаю, как теперь будет развиваться процесс", - сказала женщина.