Sənədi olmayan bəzi məhsulların ölkəyə gətirilməsi QADAĞAN EDİLİR
Bununla bağlı Gömrük Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklik layihəsi Milli Məclisin növbədənkənar sessiyasının bugünkü plenar iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Layihədə bildirilir ki, "Texniki tənzimləmə haqqında" Qanunun müvafiq maddəsinə əsasən, bu qanunun və texniki reqlamentlərin tələblərinə uyğun olmayan və ya texniki reqlamentdə nəzərdə tutulmuş üsulla uyğunluğu qiymətləndirilməmiş malları istehsal etmək, satışa çıxarmaq, satmaq, idxal və ya istifadə etmək qadağandır.
"Milli standartlaşdırma sisteminin beynəlxalq tələblərə uyğunlaşdırılmasına dair 2023-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı"na dair Tədbirlər Planında texniki tənzimləmənin şamil olunduğu malların idxalından əvvəl onların müvafiq milli texniki reqlamentə uyğunluğunun qiymətləndirilməsi məqsədilə mexanizmin yaradılması və tətbiqi nəzərdə tutulub.
Sənəddə qeyd olunur ki, yuxarıda göstərilən tələblərin icrasının təmin olunması çərçivəsində texniki reqlamentlərin tələblərinə cavab verməyən və təhlükəli qeyri-qida istehlak mallarının idxal olunmasının qarşısının alınması və bu istiqamətdə idxal nəzarət mexanizminin müəyyən olunması zərurəti yaranıb.
Bununla əlaqədar olaraq, təklif olunan qanun layihəsi ölkəyə idxal olunan qeyri-qida istehlak mallarının təhlükəsizlik göstəricilərinə görə texniki reqlamentlərin tələblərinə uyğunluğunu təsdiq edən uyğunluq sertifikatı, uyğunluq bəyannaməsi və tanınmış xarici mənşəli uyğunluq sənədləri ilə müşayiət olunmasını təmin etməyi nəzərdə tutur.
Layihəyə əsasən Azərbaycan ərazisinə idxal edilən qeyri-qida istehlak mallarına tətbiq edilən rejimin yerli və ya digər ölkə mənşəli oxşar mallara tətbiq edilən rejimlə eyniliyi təmin edilməklə rəqabət mühiti qorunacaq, yerli istehsal dəstəklənəcək, idxalda texniki reqlamentlərə, yəni insanların həyat və ya sağlamlığının, ətraf mühitin, əmlakın və dövlətin maraqlarının mühafizəsinə yönəldilmiş məcburi tələblərə cavab verməyən malların ölkəyə daxil olmasının qarşısı alınacaq.
Ölkədə sahibkarlığın inkişafına və biznes mühitinin dəstəklənməsinə yönəldilmiş dövlət siyasəti prioritetləri nəzərə alınmaqla, qeyri-qida istehlak mallarının idxalı ilə məşğul olan təsərrüfat subyektlərinə fəaliyyətlərini yeni qanunvericiliyin tələblərinə uyğunlaşdırılması məqsədilə layihədə 24 ay keçid dövrü nəzərdə tutulub.

В Азербайджане ужесточат требования к ввозу непродовольственной продукции
В Азербайджане предлагается запретить ввоз непродовольственных потребительских товаров без документов, подтверждающих их соответствие установленным требованиям.
Соответствующий проект поправок в Таможенный кодекс был вынесен на обсуждение на сегодняшнем пленарном заседании внеочередной сессии Милли Меджлиса.
В законопроекте отмечается, что согласно соответствующей статье закона "О техническом регулировании" запрещается производить, выводить на рынок, продавать, импортировать или использовать товары, которые не соответствуют требованиям данного закона и технических регламентов либо не прошли оценку соответствия в порядке, предусмотренном техническими регламентами.
Кроме того, План мероприятий Государственной программы по приведению национальной системы стандартизации в соответствие с международными требованиями на 2023-2025 годы предусматривает создание и внедрение механизма оценки соответствия импортируемых товаров национальным техническим регламентам до их ввоза в страну.
В документе подчеркивается, что для выполнения этих требований возникла необходимость определить механизм контроля за импортом, который позволит предотвратить ввоз непродовольственных потребительских товаров, не отвечающих требованиям технических регламентов и представляющих опасность.
В связи с этим предлагается обязать импортеров сопровождать ввозимые в страну непродовольственные потребительские товары документами, подтверждающими их соответствие требованиям технических регламентов по показателям безопасности. Такими документами могут быть сертификат соответствия, декларация о соответствии или признанные документы иностранного происхождения, подтверждающие соответствие.
Согласно законопроекту, единый режим, применяемый к импортируемым в Азербайджан непродовольственным потребительским товарам, будет распространяться также на аналогичные товары отечественного и иностранного происхождения. Это позволит сохранить конкурентную среду, поддержать местных производителей и предотвратить ввоз продукции, не соответствующей обязательным требованиям технических регламентов, направленным на защиту жизни и здоровья людей, окружающей среды, имущества и государственных интересов.
С учетом государственной политики по развитию предпринимательства и поддержке деловой среды для хозяйствующих субъектов, занимающихся импортом непродовольственных потребительских товаров, предусмотрен переходный период продолжительностью 24 месяца, чтобы привести свою деятельность в соответствие с новыми требованиями законодательства.