Azərbaycanda ilin sonunadək kripto haqqında qanun təsdiqlənə bilər
"Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) 2027-2030-cu illəri əhatə edəcək yeni maliyyə sektorunun inkişaf strategiyası hazırlayır. Strategiyada rəqəmsallaşma və süni intellekt əsas prioritetlərdən olacaq".
Bu fikirləri Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) Maliyyə texnologiyaları və innovasiyalar departamentinin direktoru Fidan Tofidi Bakıda keçirilən "Azərbaycanın Rəqəmsal Maliyyə Gündəliyi" tədbirində deyib.
O bildirib ki, AMB-nin rolu artıq təkcə maliyyə sabitliyini qorumaqla məhdudlaşmır:
"Hazırda biz, eyni zamanda, innovativ mühitin formalaşmasını özümüzə bir hədəf kimi görürük. Amma burada çox önəmli bir məsələ var - düzgün balansı qorumaq lazımdır".
Fidan Tofidinin sözlərinə görə, Mərkəzi Bankın tətbiq etdiyi xüsusi tənzimləmə rejimi (sandbox) innovativ maliyyə məhsullarının bazara çıxarılması üçün yeni imkan yaradıb:
"Biz bu iki ildə 35-dən çox müraciət almışıq. Bu, 35 yeni məhsul deməkdir. İndi isə düşünürük ki, bunu müraciət dövrlərinə bağlamayaq, daim açıq modelə keçək".
O qeyd edib ki, açıq bankçılıq layihəsi üzrə artıq bütün banklar inteqrasiya olunub:
"Açıq bankçılıq istifadəçilərə bir tətbiq üzərindən bütün hesablarını idarə etmək imkanı yaradır. Artıq bütün banklar inteqrasiya olunub, fintexlərin də sayı artıb. Bu, eyni zamanda sağlam rəqabət mühiti yaradır".
Departament direktoru bildirib ki, kriptoaktivlərlə bağlı qanun layihəsinin son variantı hazırlanaraq dövlət qurumlarına təqdim edilib:
"Virtual aktivlər, yəni kripto bazarları haqqında qanunun son versiyası artıq bizim tərəfdən hazırlanıb, dövlət qurumlarına göndərilib. Hər şey yaxşı getsə, ilin sonuna kimi ölkəmizdə kripto haqqında qanun təsdiqlənəcək".
Onun sözlərinə görə, növbəti strategiya real məlumatlara əsaslanacaq:
"Biz bütün maliyyə sektorunun rəqəmsal yetkinlik səviyyəsini ölçdük və çox maraqlı göstəricilər əldə etdik. Növbəti strateji dövr Mərkəzi Bankın fərziyyələrinə deyil, real məlumatlara əsaslanan strategiya olacaq".скачать dle 11.3

В Азербайджане до конца года могут принять закон о криптовалютах
Центральный банк Азербайджана (ЦБА) готовит новую стратегию развития финансового сектора на 2027-2030 годы, в которой цифровизация и искусственный интеллект станут ключевыми приоритетами.
Об этом заявила директор департамента финансовых технологий и инноваций ЦБА Фидан Тофиди на мероприятии "Цифровая финансовая повестка Азербайджана" в Баку.
По ее словам, роль Центробанка уже не ограничивается обеспечением финансовой стабильности: "Сегодня мы также рассматриваем своей задачей создание инновационной среды. Однако здесь крайне важно соблюдать правильный баланс".
Глава департамента сообщила, что специальный регуляторный режим (sandbox), внедренный ЦБА, открыл новые возможности для вывода инновационных финансовых продуктов на рынок.
"За последние два года мы получили более 35 заявок. Это означает более 35 новых продуктов. Сейчас мы рассматриваем возможность отказаться от периодов приема заявок и перейти к постоянно открытой модели", - сказала она.
Тофиди также отметила, что в рамках проекта открытого банкинга уже интегрированы все банки страны:
"Открытый банкинг позволяет пользователям управлять всеми своими счетами через одно приложение. Все банки уже подключены, растет и число финтех-компаний. Это способствует формированию здоровой конкурентной среды".
Кроме того, директор департамента добавила, что финальная версия законопроекта о криптоактивах уже подготовлена и направлена в государственные органы.
"Последняя версия закона о виртуальных активах, то есть о крипторынке, уже разработана и передана в госструктуры. Если все пройдет по плану, до конца года в Азербайджане будет принят закон о криптовалютах", - подчеркнула она.
По словам Фидан Тофиди, новая стратегия будет основана на реальных данных.
"Мы оценили уровень цифровой зрелости всего финансового сектора и получили очень интересные результаты. Следующий стратегический период будет строиться не на предположениях Центрального банка, а на реальных данных", - подытожила представитель ЦБА.скачать dle 11.3