Ağcaqanadlara qarşı vasitənin sağlamlıq üçün təhlükələri açıqlanıb
"Yataq otağında fumiqatoru (ağcaqanadlara qarşı vasitə) bütün gecə işlək vəziyyətdə saxlamaq sağlamlıq üçün təhlükəli vərdişdir".
Bu barədə rusiyalı alim Damir Udavliyev RT-yə müsahibəsində danışıb.
Onun sözlərinə görə, fumiqatorlar həşəratları iflic edən sintetik piretroid maddələrini havaya yayır. Kiçik və qapalı otaqlarda bu kimyəvi maddələrin konsentrasiyası gecə ərzində insan sağlamlığı üçün təhlükəli səviyyəyə çata bilər.
Mütəxəssis qeyd edib ki, bu buxarların uzun müddət tənəffüs edilməsi başağrısı, ürəkbulanma, selikli qişaların qıcıqlanması, hətta mərkəzi sinir sisteminin fəaliyyətində pozuntulara səbəb ola bilər.
Professorun sözlərinə görə, uşaqlar, eləcə də ev heyvanları, xüsusilə pişiklər, quşlar və akvarium balıqları bu toksik maddələrə daha həssasdırlar.
Damir Udavliyev fumiqatorun yatmazdan 30-60 dəqiqə əvvəl, çarpayıdan azı bir metr məsafədə işə salınmasını tövsiyə edib. Onun sözlərinə görə, yatmazdan əvvəl cihaz mütləq söndürülməli və yataq otağı yaxşı havalandırılmalıdır.

Биолог рассказал об опасности фумигатора для людей и животных
Оставлять фумигатор включенным на всю ночь в спальне - это опасная привычка, которая может привести к проблемам со здоровьем.
Как передает Median.Az со ссылкой на RT, об этом заявил доктор биологических наук, профессор РОСБИОТЕХа Дамир Удавлиев.
По словам биолога, приборы испаряют синтетические пиретроиды, парализующие насекомых. В закрытом и маленьком помещении за ночь концентрация химикатов может достичь опасных для человека значений.
Вдыхание этих паров способно вызвать головную боль, тошноту, раздражение слизистых и даже нарушения в работе центральной нервной системы. Особо чувствительны к токсинам дети, а также домашние животные, в особенности кошки, птицы и аквариумные рыбы.
Эксперт рекомендует включать прибор лишь за 30-60 минут до сна на расстоянии не менее метра от кровати, а на ночь обязательно его отключать и проветривать спальню.скачать dle 11.3